Средое Лукиќ отпатува за Хаг

16-09-2005

БАЊА ЛУКА, 17 СЕПТЕМВРИ (МИА) – Босанскиот Србин Средое Лукиќ кој е обвинет за воени злосторства од страна на Хашкиот …

Уапсен еден од главните босови

16-09-2005

Еден од најважните босови на неаполитанската мафија, Паоло ди Лаура, вчераутро беше уапсен од италијанската полиција.Паоло ди Лауро ја раководи …

“Офелија” ја погоди Северна Каролина

15-09-2005

Ураганот “Офелија”, придружен со силен ветер и поројни дождови, завчеравечер го погоди брегот на Северна Каролина, јавуваат американските медиуми. Според …

Полицијата ќе може слободно да пука

15-09-2005

Полицијата би требало да биде дополнително вооружена со солзавец и електрошокери, а огненото оружје треба да се употребува секогаш кога …

Бојко Борисов поднесе оставка

14-09-2005

Софија, 15 СЕПТЕМВРИ (Макфакс) – Генералниот секретар во бугарското Министерство за внатрешни работи Бојко Борисов вчера поднесе оставка на функцијата. …

Избегната еколошка катастрофа

14-09-2005

Љубљана, 15 септември (МИА) – Со брза интервенција на пожарникарите и другите служби во Словенија е избегната еколошка катастрофа, кога …