“Цетис” и официјално газда

16-05-2005

Словенечки “Цетис” ја уплати целата сума за печатница на НИП-от, со што и официјално стана нејзин газда. Како што дознаваме, …

Мистериозна смрт на 30-годишник

16-05-2005

Група случајни минувачи на патот меѓу селата Новаци и Маково над РЕК “Битола” во неделата изутрина пронајдоа безживотно тело обесено …

На белима коњи

16-05-2005

Ти се плукнам на то бурето, да ти се плукнам, требаше уште есента…Пту прашина сто кила… “Добар ден комши”. “Добар …

Таксист прегази дете и избега

15-05-2005

Вчераутро, час и половина по полноќ, на пешачки премин на раскрсницата близу зградата на Владата, автомобил со скопски таблички прегази …

Со трчање до врвот на Пелистер

15-05-2005

По повод 10 мај 1989, денот кога како член на македонската експедиција битолчанецот Димитар Илиевски – Мурато го освои највисокиот …

Прва беатификација без новиот папа

15-05-2005

Римокатоличката црква завчера ги прогласи првите блажени откако почна понтификатот на папата Бенедикт Шеснаесетти, но Светиот отец не беше присутен …

Претепано момче

15-05-2005

Едно лице е потешко повредено и хоспитализирано во Клиничкиот центар во Скопје, по тепачката што во петок се случила во …