Пилешки плескавици со печурки

10-12-2017

Плескавиците можат да се прават од различни видови на месо. Ова е рецептот за новиот деликатес со месо и печурки: …

Салата од маслинки

08-12-2017

Маслинки кои стандардно се сервираат во повеќе зелени салати се редовна пракса. Но салата од маслинки која отстапува од стандардно …

Деликатес салата со печурки и вино!

08-12-2017

Потребни состојки: ½ килограм печурки (вргањ, буковки или шампињони крупно сецкани  )150 грама маргарин или путер (може и зејтин)2 коцки …

Бушава Ката!

08-12-2017

Потребни состојки: 2 јајца2 лажици маст, или маргарин – путер 300 грама шеќер1 пециво1 ваниламармаладБрашно онолку колку што е потребно …

Шпагети со лук!

08-12-2017

Брза подготовка на јадење кое е особено здраво во зима кога организмот е пред налет на настинки. Има и друга …

Пита со јаболка и круши

08-12-2017

Потребни состојки: За основата на питата: 6 зелени јаболка, излупени, без срцевина и тенко исечкани5 круши, без срцевина и тенко …

Бифтек на таљати со чимичури сос

08-12-2017

Потребни состојки: 700 г говедски одрезок1 лажица маслиново масло½ лажиче солМалку бибер75 мл чимичури сосЗа подготовка на сосот: 120 мл …