Пржен пинџур

23-07-2018

Многу повкусен, побрзо подготвен и поразличен од класична подготвовака. Доматот и пиперките се подготвуваат оделно. Доматите изредани ги ставате во …

slika-737709-77a5f02615ed-velika

Бурито батак

23-07-2018

Овој рецепт е идеа како пилешкото да се зготви на поинаков начин од стандардиот кој најчесто се подготвува со тава …

tzatziki-piletina-3-s

Пилешко во tzatziki

23-07-2018

Пилешко во tzatziki Состојки: • 1/2 средна големина краставица (или корнишони)• 1/2 чаша павлака• Прстофат или два морска сол• 1 …

svekrvin-jezik-01-s-naslovna

Свекрвин јазик

23-07-2018

Рецептот Свекрвин јазик доаѓа од Пијемонт. Има малку и лигуриски шмек, бидејќи тие двете се погранични области, а свекрвиниот јазик …

Крушевско топено сиренце

21-07-2018

Состојки: 400 мл доматно пире500 гр сирење (препорачуваме овчо)200 гр павлака150 гр кашкавалдвопекмаслиново масло Подготовка: Во огноотпорен сад за печење …

Лазарополско телешко месо

19-07-2018

Лазарополе, како и многу други места во нашава Македонија, е прекрасно, мирно и стопено со природата, еколошки чисто и извонредно …

Палачинки меки како душа

18-07-2018

Приготвувањето на смесата за палачинки би требало да биде еден од наједноставните зафати во кујната, но факт е дека на …