Pse jo

18-07-2020

Завршија изборите. Во вака поделено општество тензиите и омразата ќе доминираат. Кој и да состави влада таа ќе трае најмногу …

Испери го срамот од себе

12-07-2020

Доаѓа денот, еве го. Стани, изми го лицето и облечи чиста облека, да се види убавото од тебе и на …

Ти гласаш за Биљал Касами

05-07-2020

Ете, полека ама сигурно, работите излегуваат на виделина. Сега нема потреба никој да ви раскажува и да ве убедува каква …

Агим Јонуз слика

Македонија како сафари парк

02-07-2020

Кампањата влегува во фаза во која не мораш воопшто да пуштиш глас на телевизорот за да чуеш кој што вели, …

Куќа за пингвини

28-06-2020

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата власт. Од Ден Дончев …

Агим Јонуз слика

УКИМ Рокенрол

25-06-2020

Уким е држвна работија која е дом на идните академски гграѓани. Еден од темелите на државноста на нашата земја. Симболот …

Телефонот на Боки Тредичи

21-06-2020

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени и умрени, и ништо …

Агим Јонуз слика

Продадени или изнајмени души?!

18-06-2020

Во Македонија се е на продажба. Фигуративно. Зошто? Па, имаме два концентрични круга. Едниот е гладен народ кој вели ‘‘дај …

АБ

Судот на толпата е најлош суд

18-06-2020

Најдобриот Адвокат специјализиран за кривични постапки во САД, неповторливиот професор по право на Универзитетот Харвард, Алан Дершовиц, изминативе 5 години …

Спиеш ли мирно Суперфилипче

14-06-2020

Бујар Османи ни потврди дека ДУИ, а не граѓаните, ја избрале оваа власт во државава. Народот гласаше за Груевски, а …