Природниот гас нема да поскапи

13-07-2006

Природниот гас ќе поевтини за околу 0,6 проценти, тврдат од нафтената компанија “Макпетрол” пред денешната подготвителна седница на Регулаторната комисија …

Јавното правобранителство не презело мерки

12-07-2006

Јавното правобранителство не презело никакви мерки за расчистување на криминалната приватизација на “Славија”, иако Антикорупциската комисија уште пред три години …

Мајкрософт казнет со 280,5 милиони евра

12-07-2006

Европската комисија изрече нови парични казни за американскиот софтверски гигант “Мајкрософт” во висина од 280,5 милиони евра. Причина за казната …

ПАРИТЕ ЗА ПЛАТИ ИСЧЕЗНАА?!

12-07-2006

Синдикатот на Македонската радиотелевизија (МРТВ) вчера најави дека преку програмата на јавниот сервис ќе упати отворено писмо до Министерството за …

ЕУ годишно губи по 50 млрд. евра

11-07-2006

Драстичниот пораст на бројот на случаите на “ланчано” затајување на ДДВ во Европската унија владите на нејзините членки ги чини …

ПЛАТИ ИЛИ ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК

11-07-2006

Вработените во Македонската радиотелевизија (МРТВ) за три дена ќе почнат генерален штрајк ако раководството на јавното претпријатие не им ги …

Ќе не погоди шеќерен шок!?

11-07-2006

Енормно ќе се зголеми цената на шеќерот во земјава откако Европската унија неодамна го забрани извозот на европскиот шеќер во …

Во јуни свртени 7,7 милиони евра

10-07-2006

Повеќе од 7,7 милиони евра промет бил остварен во јуни, со тргување на акциите на првите десет компании кои котираат …

Гајба домати за 40 денари

10-07-2006

Струмичките земјоделци се заканија дека ќе ги остават доматите да изгнијат на нивите бидејќи откупната цена за килограм падна на …

Синдикатот никако да се реформира

10-07-2006

Синдикалното движење во земјава во изминативе 15 години транзиција не само што ја пропушти шансата да биде промотор за поголеми …

Бизнис со пластичен отпад

09-07-2006

Околу 1.500 тони пластична ПЕТ – амбалажа се очекува да биде собрана и преработена до крајот на годинава. Собирањето и …