Цената на нафтата паѓа

18-07-2006

Цената на нафтата на светските берзи почна да паѓа откако Израелската телевизија објави дека е можно во наредните денови да …

Охрид ќе добие луксузен хотел

18-07-2006

Луксузен хотел со староградска охридска архитектура, со базени, спортски терени и хелиодром на покривот каде ќе слетуваат хелихоптери, ќе се …

Странец за обвинител

17-07-2006

Сојузот на стопански комори (ССК) ја поддржува иницијативата за поставување на експерт од странство за јавен обвинител во земјава. ССК …

Хрватска “шопска” од струмички домати

16-07-2006

Откупната цена на доматите во Струмичкиот регион скокна откако неколку фирми, кои се занимаваат со препродажба на раноградинарски производи деновиве …

Минималната плата од 130 до 1.500 евра

14-07-2006

Во шест земји-членки на Европската унија минималната загарантирана плата изнесува над 1.200 евра. Во Франција платата е 1.218 евра, во …

Бучковски се откажа од Стошиќ

14-07-2006

ПН: За генералната директорка на Македонската радиотелевизија Гордана Стошиќ се скандалозни констатациите на Владата дека државните пари за плати биле …

Пет руски гиганти избија на листата

14-07-2006

Пет руски компании се наоѓаат меѓу 500-те најголеми корпорации во светот, според последното рангирање на престижното економско списание “Фортуне”. Врз …