Бугари краделе од банкомати

21-05-2007

Двајца бугарски државјани, членови на меѓународна криминална група, се уапсени во рускиот град Екатеринбург, под обвинение за кражба на лични …

Победа на Бојко Борисов

21-05-2007

– Катастрофална излезност од само 28,6 отстоПрвите бугарски избори за пратеници во Европскиот парламент ќе останат забележани по катастрофалната излезност …

Ѓукановиќ остана лидер на ДПС

20-05-2007

Поранешниот премиер на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во саботата е реизбран за претседател на Демократската партија на социјалистите (ДПС). Тој …

Почина хашкиот осуденик Дерониќ

20-05-2007

Мирослав Дерониќ, политичар од Босна и Херцеговина кој во Шведска ја издржуваше десетгодишната казна затвор поради воени злосторства извршени во …

Бугарија избира европратеници

20-05-2007

Бугарија вчера избираше 18 пратеници за Европскиот парламент, а поради преокупираноста со актуелните случувања во земјата, очекувањата беа на гласачките …

Веља ќе ја урива владата!

18-05-2007

Новиот министер за инфраструктура Велимир Илиќ му порача на премиерот Војислав Коштуница дека ќе ја собори владата на Србија, доколку …

Србија 100 мил. евра годишно

18-05-2007

Влегувањето на Романија и Бугарија во ЕУ ќе ја чини Србија околу 100 милиони евра годишно, бидејќи поголем дел од …

Чеку го бара Јурчиќ за советник

18-05-2007

Познатиот хрватски економски експерт Љубо Јурчиќ, автор на економската програма на опозициската Социјалдемократска партија (СДП) и нејзин најверојатен кандидат за …

Вехабиите спремале хаос

17-05-2007

Групата вехабии, кои во март беа уапсени во Нови Пазар, планирале поставување експлозив во водоводот, болници и трафостаници во овој …