Денеска за патријархот Павле

10-11-2008

Денеска во Белград започнува есенското заседание на Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ), на кое би можело да …

Тадиќ бара писмени гаранции

09-11-2008

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, вчера изјавил дека Србија нема да го прифати разместувањето на ЕУЛЕКС на Косово и Метохија …

Борут Пахор – нов премиер

09-11-2008

Словенечкиот Парламент во петокот попладне со 59 гласови “за” и 24 “против” го избра Борут Пахор за нов премиер на …

Милошевиќ за само шест евра

09-11-2008

Транскрипти од прислушувани разговори на поранешниот претседател на СР Југославија и на Србија, Слободан Милошевиќ се нудат на продажба преку …

Непродадени 8.000 апартмани

07-11-2008

Bо моментов, на Сончевиот Брег и околината непродадени се 8.000 апартмани, чија вкупна вредност изнесува околу 200 милони евра, пишува …

Нема визи за Србите

07-11-2008

Иво Санадер изјавил дека хрватската влада не размислува за повторно воведување визи за државјаните на Србија. Тој во изјавата по …

Килограм портокали 10 денари!

07-11-2008

Турција годинава ќе има рекорден род на јужно овошје, благодарение на поволните временски услови што ја зафатија земјата кон крајот …

Пијан и дрогиран згазил 13 луѓе!

06-11-2008

Вчера на периферијата на Рим, пијан и дрогиран хрватски Ром, Бруно Радосављевиќ (26) со своето БМВ, згазил дури 13 луѓе …

Масовна рација на шверцери

06-11-2008

Италијанската полиција во голема рација разби меѓународна шверцерска мрежа за трговија со кокаин и хероин во северниот дел на земјата. …

Изгореа двајца пилоти

06-11-2008

Спасувачките екипи вчера извлекле две изгорени тела од екипажот на грчкиот воен хеликоптер кој пред два дена се урна на …

Постојана националистичка реторика

06-11-2008

Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ, Мирослав Лајчак, изјави по повод Извештајот на Европската комисија за напредокот на БиХ …