Нападнати пет банки во Солун

13-11-2008

Пет филијали на банки во Солун вчераутро беа нападнати со рачно изработени експлозивни средства, соопшти полицијата. Цел на нападите биле …

Илјадници конфискувани автомобили

13-11-2008

Поради финансиската криза и неможноста на луѓето да ги отплатуваат кредитите, паркинзите на банките се полнат со конфискувани автомобили, објавува …

Расизам под закрила на бон-тон!

12-11-2008

Странските работници на градежната фирма “Веград” од Велење, една од најголемите во Словенија, деновиве и на писмен начин беа најостро …

Војската и полицијата за две дами

12-11-2008

Претседателот на новата словенечка влада Борут Пахор прексиноќа го претстави својот кабинет од 18 министри, најавувајќи дека денеска ќе ги …

Бан Ки-мун разочаран во Приштина

12-11-2008

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека е разочаран од одложувањето на седницата на Советот за безбедност на која …

Пратеници штрајкуваат со глад!

11-11-2008

Лидерот на опозициската партија, Движење за социјалистичка интеграција и поранешен албански премиер Илир Мета и лидерот на Демохристијанската партија, Нард …

Пожар на Света Гора

11-11-2008

Во шумскиот дел на Света Гора прексиноќа изби пожар, но манастирите засега не се загрозени, соопштија грчките противпожарни служби. Пожарот …