Оџа обвинет за педофилија

13-09-2007

Едно дванаесетгодишно девојче од местото Глува Буковица, кај Травник, цели две години било сексуално искористувано од локалниот оџа на часовите …

Дел Понте до крајот на годината

13-09-2007

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун им порача на членовите на Советот за безбедност на ОН да го продолжат мандатот …

Примале крв – добиле ХИВ

12-09-2007

Лабораториски непроверена крв инфицирала со вирус на ХИВ двајца пациенти кои во декември 2005 година добиле крв од едно лице …

Ослободени 13 професори

12-09-2007

Окружниот суд во Смедерево завчера им го укина притворот на 13 професори од факултетот во Крагуевац, обвинети за примање поткуп …

Јадранот ќе стане солена кал!?

12-09-2007

Според истражувањето на италијански научници поради затоплувањето на климата и прегревањето на планетата постои опасност Јадранското Море да се претвори …

Владе шутира политичка тројка!

12-09-2007

Прославениот српски кошаркар Владе Дивац, кој деновиве тргна во хуманитарна кампања со мото “Владе прави нов тим”, всушност има намера …

Учебна година без наставници

11-09-2007

Новата учебна година во Грција на 18 септември ќе почне без учебник по историја и со огромен недостиг на наставен …

Делта го купи Пикадили

11-09-2007

Бугарскиот трговски синџир “Пикадили” официјално стана дел од српската компанија “Делта”, објави вчера бугарскиот весник “Дневник”. Согласно со договорот српската …

Сите муслимани да бидат Турци

10-09-2007

Претставникот на муслиманското малцинство во северна Грција Орхан Хаџи Ибраим, кој воедно е и кандидат за пратеник од листата на …