Уапсен војводинскиот фирер

08-10-2007

Новосадската полицијата завчера околуи 17 часот го уапси Горан Давидовиќ – Фирер, лидерот на неонацистичката организација Национален строј и 56 …

Клинтон во Атина

07-10-2007

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон во саботата во Атина се сретна со грчкиот премиер Костас Караманлис, јави електронското издание на …

Дачиќ е како Милошевиќ

07-10-2007

Тиранската телевизија Топ-ченел, лидерот на српската Социјалистичка партија Ивица Дачиќ го најави како “наследник на српскиот џелат Милошевиќ, на неговата …

Хрватска е пријавена во ОН

07-10-2007

Претседателот на Хашкит трибунал Фаусто Покар испрати писмо до Обединетите нации во кое ги обвинува хрватските власти дека вршат дипломатски …

Дејтон за Косово?

07-10-2007

Претставникот на Европската унија во преговарачката тројка на Контакт групата Волфганг Ишингер најави дека е можно кон крајот на идниот …

Нови пожари во Костурско

05-10-2007

Неколку нови пожари избувнаа последниве 24 часа во реоните на Гревена и Костур во северна Грција, јави грчката агенција АНА-МПА. …

Над 25.000 Албанки во бело робје?

05-10-2007

Шверцот на бело робје претставува рак-рана за Молдавија, Романија и Бугарија, но во Албанија состојбата е уште потешка и поалармантна, …

Нови избори во 2009 година?

05-10-2007

И покрај тоа што пред дваесетина дена во Грција се одржаа предвремени парламентарни избори, на кои победи владејачката партија Нова …

Рој оси нападнаа белграѓани!

04-10-2007

Завчера попладне во паркот на Политехничката академија во Нов Белград, рој од стотици оси ненадејно ги напдна минувачите, меѓу кои …

Месиќ и Марковиќ планираа државен удар!

04-10-2007

“Актуелниот претседател на Хрватска и поранешен претседател на Претседателството на СФР Југославија, Стипе Месиќ и некогашниот претседател на сојузната влада, …