Ѓинѓиќ избришан од историјата

17-12-2008

Со него почна новата српска историја. Некој говорат дека таа историја веднаш потоа е прекината со два испукани куршуми. Сепак, …

Родител со секира нападнал професор

16-12-2008

Во средното машинско-техничко училиште во Сараево, завчеравечер, еден родител на ученик од четврта година, на родителската средба дошол со секира, …

Ѓул откажува посети

16-12-2008

Турскиот претседател Абдула Ѓул ги одложи посетите на Ирак, Русија и Израел поради здравствени проблеми. Од Кабинетот потврдија дека претседателот …

Млади Балканци грчки робови!

16-12-2008

Се зголемува бројот на деца од Бугарија и Романија чиј труд во Грција е подложен на експлоатација, пишува “То Вима”. …

Полицијата демонстрираше сила!

15-12-2008

Учениците и студентите во Грција и вчера ги продолжија протестите пред полициската управа во Атина, на централниот булевар Александра, како …

Околу 5.000 денари за брак преку стројник!

15-12-2008

Стројниците во Албанија од пред неколку години станаа класична професија, бидејќи оваа “активност” почна да се наплатува, пишува весникот “Шекули”. …

Место Столожан, премиер Емил Бок

15-12-2008

По неочекувана оставка на новоназначениот премиер Теодор Столожан, романскиот претседател Трајан Басеску, вчера го предложи лидерот на Демократско-либералната партија (ДЛП) …

Кому му пречи името Тито?

14-12-2008

На плоштадот “Маршал Тито” во Загреб завчера беа одржани два паралени протеста – еден за негово преименување, а друг против …

Отровни риби на пазарите

14-12-2008

Грчките санитарни власти на неколку пазари во северниот дел на Грција откриле риби кои ја содржела опасната супстанца хистамин, чии …

Фатени 11 килограми херион

14-12-2008

Припадници на српската полиција на преминот Хоргош на границата меѓу Србија и Унгарија запленија 11 килограми хероин. Како што се …

Ни таму го нема Ратко!

12-12-2008

Српската полиција, вчераутро во Аранѓеловац започна детален претрес на куќата на Љубинко Златиќ,попознат по прекарот Шваба,во уште една потрага по …