Голем успех на Хрватска

17-10-2007

Хрватска и Костарика избрани се прексиноќа за непостојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, откако нивните конкуренти Домениканската …

Изборите на 25 ноември

17-10-2007

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ вчера ги распиша парламентарните избори на 25 ноември. Изборите ќе се одржат во десет изборни единици …

Пацоли најбогат, Сејдиу најсиромав

16-10-2007

Најбогат кандидат на изборите за пратеници во Собранието на Косово е претседателот на Алијансата за ново Косово, Беџет Пацоли кој …

За Авганистан 1.000 калашникови

16-10-2007

Хрватското министерство за одбрана соопшти дека на авганистанската полиција и донирало 1.000 калашникови и 300.000 куршуми.Донацијата е во организација на …

Место напад – итни преговори

16-10-2007

Ирачката Влада вчера ја повика Анкара на итни преговори, откако Турција се закани со евентуална воена операција во северен Ирак …

САД сакаат да ја поделат Србија!

16-10-2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница вчера оцени дека “секојдневните изјави” на американски официјални претставници, дека по 10 декември САД ќе ја …

Словенија ќе лансира сателит!

15-10-2007

Словенечкиот претседателски кандидат Лојзе Петерле деновиве изјави дека за три години Словенија ќе лансира свој сателит, а во поблиска иднина …

Коштуница реизбран за лидер

15-10-2007

Досегашниот лидер Демократската партија на Србија (ДСС) Воислав Коштуница, како единствен кадидат, повторно е избран за претседател на таа партија …

Почна судењето на Бранимир Главаш

15-10-2007

Вчера во Загреб почна судењето на Бранимир Главаш и шестмина други обвинети за воени злосторства над српски цивили, сторени во …