Значајна одлука за државата

26-02-2007

“Многу е значајно што меѓународниод суд на правда во Хаг утврдил дека Србија не спроведувала геноцид во Босна и Херцеговина” …

Харадинај во Хаг

26-02-2007

Поранешниот косовски премиер и командант на таканаречената УЧК, Рамуш Харадинај, од вчера е во Хаг каде што треба пред Трибуналот …

Како ќе се дели Превлака?

25-02-2007

На повидок е уште еден проблем со морската граница на Хрватска. Овој пат не со Словенија, туку со јужниот сосед …

Притвор за сите професори

23-02-2007

Истражниот судија на Окружниот суд во Смедерево по вчерашното сослушување, им определи притвор од 30 дена на сите професори од …

Коштуница премиер – тоа е виц!

23-02-2007

Кандидатот на Борис Тадиќ за премиер на Србија, Божидар Ѓелиќ вчера изјави дека нивната Демократска странка е подготвена за нови …

Отфрлена и сукцесијата

23-02-2007

Преговарачкиот тим на Србија на вчерашниот ден од виенските преговори го отфрли принципот на сукцесија како начин за решавање на …

Стоп за српски дипломи

22-02-2007

Грција ја суспендира нострификацијата на дипломите од српските универзитети, откако беше откриено дека грчки државјани поседуваат фалсификувани потврди за завршен …

Уапсени двајца Срби и Хрват

22-02-2007

Данската полиција запленила 38 килограми кокаин и уапсила двајца Срби и еден Хрват. Трите лица биле уапсени на 13 февруари …

Лекари се степале сред операција

22-02-2007

Рутинска операција на слепо црево, за малку ќе се претворела во катастрофа, кога двајца хирурзи од Детската клиника на Универзитетската …

И полицијата дила дрога

21-02-2007

“Состојбата со наркоманијата во Нови Пазар е алармантна. Дневно во градот се трошат околу два килограма дрога, а Нови Пазар …