Лажирал сопствена смрт

19-03-2007

Амир Вехабовиќ од едно мало место на северозападот на Босна неодамна отпечатил плакати за сопствената смрт и ги залепил на …

Морето витален интерес на Словенија

19-03-2007

Словенечкиот претставник во Европскиот парламент Јелко Кацин категорично изјави дека илезот на отворено море е од витален интерес на Словенија …

Хрватите се селат

19-03-2007

На завчерашната свеченост на Здружението на Хрватите во Бања Лука беше речено дека за жал во последно време се повеќе …

Дедиње поскапо и од Дубровник!

19-03-2007

Со сигурност може да се каже дека најскапите недвижнини во Србија се во белградските елитни квартови Дедиње и Сењак, каде …

АТАКА атакува врз новинари на ВАЦ

18-03-2007

Европската федерација на новинари (EFJ) ја повикува бугарската Влада да ги заштити новинарите во земјата. Повикот е последица на февруарските …

Рикер ќе го пофали Косово

18-03-2007

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска, на седница во Њујорк, ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот …

Караџиќ и Младиќ мораат пред суд

18-03-2007

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изрази очекување дека на хашките бегалци Ратко Младиќ и Радован Караџиќ ќе …

Драшковиќ клучна личност?

16-03-2007

Контроверзниот српски бизнисмен Андрија Драшковиќ во неделата бил уапсен на царинскиот терминал на аеродромот во Франкфурт, каде пристигнал од Белград. …

Експлозии во серија

16-03-2007

Прексиноќа во центарот на Атина беа извршени шест помали напади врз три банки, две канцеларии на владејачката Нова демократија и …

Јованка Броз го сменила Ранковиќ!

15-03-2007

Тито во 1963 година без претходна консултација со највисокото раководство го именуваше Александар Ранковиќ за потпретседател на Југославија, а генерал …

Фатени 28 имигранти

15-03-2007

Хрватската полиција соопшти дека кај местото Ланишиќ во Истра, во близина на словенечката граница, во комби, открла и привела 24 …