Летале штикли и тупаници!

27-03-2007

Поради неуспешниот избор на нов директор на државната Хрватска радио телевизија (ХРТ), прексиноќа се случил вистински скандал – се степале …

Решете се: не сакате или не!

27-03-2007

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера апелираше до Европската унија да ги разјасни нејаснотиите околу турската кандидатура за членство, откако …

Кинез со нож повреди шест лица

26-03-2007

Прексиноќа во 22.15 часот во “Кнез Михајлова” во центарот на Белград, кинески државјанин Ванг Линг Ли со нож нападнал луѓе …

Имун сум на потерници!

26-03-2007

Генералот Вељко Кадијевиќ (82), завчера по повеќе години, првпат се огласи и во тешка конспрација се сретна со еден хрватски …

Приведени 22 имигранти

26-03-2007

Грчките пристанишни власти соопштија дека откриле и привеле 22 илегални имигранти од Сомалија и од Авганистан. Имигрантите биле приведени при …

Предлогот нема лесно да помине во ОН

26-03-2007

Францускиот сенатор и поранешен министер за правда Робер Бадинтер вчера во Приштина изјави дека предлогот на Марти Ахтисари нема лесно …

Рачан опериран

25-03-2007

Лидерот на Социјалдемократската партија Ивица Рачан опериран е во Клиничниот центар во Загреб, соопшти најголемата опозициска партија во Хрватска, наведувајќи …

Парада за Денот на независноста

25-03-2007

Пред грчкиот претседател Карлос Папуљас и политичкото и военото раководство, странски дипломати и воени аташеа, во Атина се одржа воена …

Шилинг ја поништи новата влада

23-03-2007

Високиот претставник на меѓународната заедница во БИХ , Кристијан Шварц Шилинг вчера соопшти дека го поништил изборот на Владата на …

Ќе војуваме за Косово!

23-03-2007

Заменик-претседателот на Српската радикална странка Томислав Николиќ порачува дека радикалите се подготвени и со оружје да го бранат опстанокот на …