Грција купува 420 руски тенкови

06-12-2007

Грција одлучи да купи 420 руски тенкови во наредните 15 години, соопшти грчкото Министерство за одбрана. Купопродажниот договор е во …

Западот да не го признава Косово

06-12-2007

Русија го предупреди Западот да не го признава суверенитетот на Косово, пишува вчера “Независимаја газета”, додавајќи дека признавањето на независноста …

Запленети 400 кг албанска дрога

06-12-2007

Во пристанишниот град Бриндизи италијанската полиција запленила 400 килограми дрога со потекло од Албанија, при што се уапсени три лица. …

Титовиот Галеб може да потоне!

05-12-2007

Титовиот брод “Галеб”, кој веќе седум години пропаѓа во бродоградилиштето “Виктор Ленац”, толку е оштетен и нагризен од забот на …

Цане обвинет, ама не е тука!

05-12-2007

Специјалното обвинителство на Србија, како и што се очекуваше, покрена обвинение против Станко Суботиќ Цане и уште 14 обвинети за …

Жесток дуел Месиќ-Ѓелиќ!

04-12-2007

На вчерашната конференција за иднината на Западен Балкан што се одржа во Брисел, дојде до жестока полемика на тема Косово …

КФОР брзо ќе реагира

04-12-2007

Народот во Косово треба да биде сигурен дека КФОР решително и брзо ќе реагира против каков било вид насилство и …

Седуммина повредени во експлозија

03-12-2007

Седум лица се ранети, од кои едно е во многу тешка состојба, во прексиноќешната експлозија во Призрен. Според полицијата, експлозијата …

Нема повеќе Карла!

03-12-2007

Главниот обвинител на Хашкиот суд Карла дел Понте вчера за последен пат престојуваше во Белград, со надеж , дека “мистериозниот …

Кризата во БиХ е минато

03-12-2007

Високиот претставник во БиХ, Мирослав Лајчак, изјави дека политичарите од Република Српска разбрале дека никој нема да ги прегласа, а …