Грција повторно блокирана

11-12-2007

Вчера и денеска Грција повторно ја блокираа бранови масовни штрајкови. Вчера судовите во целата земја беа затворени поради 48-часовниот штрајк …

Удавени над 20 имигранти

10-12-2007

Малиот брод со кој се превезувале околу 70 илегални имигранти, потона крај егејскиот брег на Турција, а најмалку 20 тела …

Кузмановиќ нов претседател

10-12-2007

Според најновите неофицијални резултати, кандидатот на Сојузот на независните социјалдемократи (СНСД) Рајко Кузмановиќ е нов престедател на република Српска. Тој …

Претседателски избори

09-12-2007

Над 1,1 милион граѓани на Република Српска вчера избираа нов претседател на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, пренесува МИА. …

Војската на Србија е на готовс

09-12-2007

Војската на Србија (ВС) е подготвена за различни сценарија во врска со ситуацијата на Косово. Сепак, според началникот на Генералштабот …

Визнер: Веќе не е можно решение

09-12-2007

Решението на прашањето за статусот на Косово веќе не е можно на преговарачката маса, оцени претставникот на САД во преговарачката …

Турчин прв човек на “Кока Кола”

07-12-2007

Турчинот Мухтар Кент е нов главен извршен директор на компанијата “Кока Кола”, објавуваат сите турските медиуми. “Императорот на капитализмот” (Хуриет), …

Уапсен рускиот тајкун Чуркин

07-12-2007

Рускиот тајкун Игор Чуркин е уапсен на белградскиот аеродром “Никола Тесла” на барање на украинската полиција, која го обвинува за …

Дерипаска ја купува Застава?

07-12-2007

Рускиот бизнисмен Олег Дерипаска е заинтересиран за приватизација и на фабриката за автомобили во Крагуевац, преку австрискиот производител Магна Штаер …