Резервистите разочарани!

14-11-2007

Работната група при Владата на Србија вчера на поранешните воени резервисти од југот на земјата, со чии претставници разговараше во …

Во БИХ нема да има војна

14-11-2007

Аналитичарот на меѓународната кризна група Џејмс Лајон оцени дека ситуацијата во Босна и Херцеговина е сериозна, но нема да дојде …

Нов предлог без збор за статусот

14-11-2007

Посредникот во преговорите за косовскиот статус Волфганг Ишингер најави дека “тројката”” на Белград и Приштина ќе им изнесе нов предлог …

Формирам нова радикална странка!

14-11-2007

Пензионираниот генерал Вељко Кадијевиќ (82), заедно со група истомисленици, во Москва формира нова српска радикална странка, тврди новинарката на РТС, …

Во Косово нема правдина

13-11-2007

Одборот за правни прашања и човекови права на Советот на Европа вчера даде негативна оценка за состојбата со заштита на …

Оружје за две бригади!

13-11-2007

Во домашните нелегални арсенали на хрватските граѓани се пронајдени над 29.000 пиштоли, 2.000 револвери, разни пушки околу 35.000, а автоматски …

Се наближува денот за напад

13-11-2007

Прексиноќа, премиерот Ердоган пред своите сопартијци изјавил дека наближува денот за очекуваната прекугранична операција, соопштуваат од владејачката партија. Од воениот …

Чековите поевтини од картичките!

13-11-2007

По две години од официјалното укинување, банкарските чекови повторно се вратија на мала врата во Србија. Списокот на компаниите кои …

Русија за преговори по 10 декември

12-11-2007

Претседавачот на надворешно-политичкиот комитет на руската Дума, Константин Косачов изјави за “Политика” дека преговорите за идниот статус на Косово е …

Голема победа на Папандреу

12-11-2007

Прва голема победа на Јоргос Папандреу, кој уште во првиот круг е реизбран и ја зачува лидерската функција на главната …

Илегална република на Крит

12-11-2007

Грчката полиција мораше да се повлече пред жестокиот отпор на вооружените наркобанди кај планинското село Зонијана на островот Крит, иако …