Ќе го победам туморот!

19-01-2007

Црногорскиот премиер Жељко Штурановиќ има тумор на белите дробови, покажуваат резултатите од Клиничкиот центар во Подгорица. Веднаш по ова, тој …

Тројца повредени во престрелка

19-01-2007

Три лица се ранети при престрелка во близина на автобуската станица во Пеќ, јавија вчера медиумите во Приштина. “Ранетите се …

Прванов даде заклетва

19-01-2007

Бугарскиот претседател Георги Прванов вчера во Парламентот даде заклетва за вториот петтгодишен претседателски мандат. Инаугуративната церемонија е закажани за понеделник, …

Петтина Грци во сиромаштија

19-01-2007

Околу една петтина од Грците или 19,6 проценти, живеат под прагот на сиромаштијата, покажа истражувањето на Националниот статистички институти. За …

Предизборниот молк во Србија

18-01-2007

Синоќа на полноќ почна предизборниот молк во Србија пред парламентарните избори, што ќе трае до недела во 20 часот. Гласачките …

Оставки од Басеску и Таричану

18-01-2007

Романија е исправена пред политичка криза без преседан и затоа бараме официјални и јавни оставки од претседателот Трајан Басеску и …

ЕУ ќе војува со Русија!

18-01-2007

Европа е фрустрирана и вознемирена од цврстиот став на Русија за идниот статус на Косово, објави вчера германското издание на …

Осумстотини академици на печалба

18-01-2007

Осумстотини научници од Бугарската академија на науките ја напуштиле земјата и работат по светот. Ова го соопшти претседателот на БАН …

Коефициенти за премиер – од 1,45 до 600!

17-01-2007

Практиката Србите да се обложуваат на политика нема да биде изневерена ниту за овие избори. Дури, сметаат обложувалниците, уплатата може …

Третина од полицајците дреме!

17-01-2007

Во последно време во Загреб има се повеќе грабежи и убиства, па првиот човек на полицијата Марјан Томурад вели дека …

“Козлудуј”, спас за Балканот!

17-01-2007

Министерот за економија и енергетика во бугарската влада, Румен Овчаров, ќе бара одново да се вклучат во погон третиот и …