Државен удар на Илиеску

24-01-2007

Романскиот претседател Трајан Басеску остро го нападна својот претходник Јон Илиеску и го обвини дека се обидува да изврши “државен …

Корупција на секој чекор!

24-01-2007

Поткупот и натаму е практика во Грција, каде дневно во просек се регистрирани по 214 случаи за корупција, објави атинскиот …

Секој трет Бугарин ќе биде Циган!

24-01-2007

Секој трет Бугарин по 13 години ќе биде Циган.Тоа станува јасно од проучувањата на Институтот по социологија на Бугарската академија …

Младиќ не е услов?

24-01-2007

Најголемите противници на Србија во борбата за продолжување на преговорите за Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ: Велика Британија, …

Утре прва средба за мандатар?

23-01-2007

Најверојатно, веќе утре ќе се одржат првите разговори меѓу Борис Тадиќ и Воисла Коштуница , лидерите на двете најголеми странки …

Малтретирања за бугарска виза

23-01-2007

Пред генералниот конзулат на Бугарија во Ниш секое утро се создаваат долги редици граѓани на кои им е потребна виза …

Затворени 600 училишта

23-01-2007

Бугарија привремено затвори речиси 600 училишта поради епидемија на грип, предизвикана од невообичаено топло време, соопшти Министерството за здравство во …

Останува органичен суверенитет

23-01-2007

Марти Ахтисари, кој за втори февруари најави доаѓање во Приштина, претходно в петок, пред Контакт групата во Виена ќе ги …

Анархистите запалија банка

22-01-2007

Група анархисти завчера фрлија молотови коктели врз филијала на банката “Пиреос” во Солун, јави грчкиот информативен сајт Ин Њуз. Пожарот …

Се остана исто!

22-01-2007

Според неофицијалните резултати од парламентарните избори, споредено со 2003 години, во Србија за последниве шест години не е променето ништо. …