Воз налета на карпа

28-01-2007

Седум лица се повредени, од кои едно тешко, при завчерашната железничка несреќа северно од Мостар, кога патнички воз налета на …

Титовото школо ќе го купуваат Турци?

28-01-2007

Комплексот на поранешната Политичка школа на Сојузот на комунистите на Југославија во Кумровец, Хрватска го понуди на продажба на турски …

Универзален косовски модел

28-01-2007

Механизмот што ќе се искористи за решавање на проблемот со Косово треба да биде применлив и за разрешување на другите …

Ахтисари да се смири!

28-01-2007

Пратеникот на ОН за Косово, Марти Ахтисари треба да “се смири” и да го почека формирањето на новата српска влада …

Бугарките нема да бидат погубени

28-01-2007

Петте бугарски медицински сестри кои Либискиот суд минатиот месец ги осуди на смрт под обвинеие дека намерно заразиле со ХИВ …

За малку – тепачка!

26-01-2007

Републичката изборна комисија на Србија прексиноќа, буквално во последна минута пред да истече рокот, ги објави конечните официјални резултати од …

Русија скептични!

26-01-2007

Специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари вчера во Виена ги запозна земјите-членки на Контакт групата со својот предлог за идниот …

Грција во паника!

26-01-2007

Властите во Грција се сериозно вознемирени поради веројатноста од иден терористички напад во земјата, откако “Револуционерна борба” ја презеде одговорноста …

Штрајк во болница

25-01-2007

Вработените во Институтот за невропсихијатрија “Лаза Лазаревиќ” во Белград вчера одржаа предупредувачки штрајк поради неисплатените долгови за плати, што требаше …

Поради грешка изгубиле 78.610 евра

25-01-2007

Дека и прецизните Словенци, особено кога се во прашањае пари, знаат да згрешат покажува и примерот на грешното фактурирање на …

За најлошиот – најкус мандат!

25-01-2007

Високиот претставник на ЕУ во БИХ Кристијан Шварц Шилинг е сменет бидејќи западните земји, но и меѓународните институции не се …