Додик не се откажува од референдум

21-09-2006

Премиерот на Република Српска Милорад Додик вчера повтори дека не се откажува од идејата за организирање референдум за независност на …

По 200 евра за мртовец!

21-09-2006

Вработените во Итна помош тврдат дека дури половина од 16-те лекарски екипи соработуваат и тргуваат со приватните погребални фирми Засега, …

И Брисел се чуди со Дрновшек и Јанша!

21-09-2006

Поларизацијата меѓу двата словенечки Јанеза-Дрновшек и Јанша, околу “немањето средстваè за функционирање на институцијата претседател на државата, е толку продлабочена …

Повредени четворица Срби

20-09-2006

Четворица Срби се повредени во напад со граната извршен прексиноќа во западниот дел на Косово, соопшти локалната полиција. Милорад Павловиќ …

БИХ ја повлекува тужбата против СЦГ?

20-09-2006

Меѓународниот институт од Љубљана за балкански студии “Итимеси во својата најнова анализа објавена вчера оценува дека постои реална можност, БИХ …

Процент од мртовци!

20-09-2006

Директорот на белградската итна помош Борко Јосифовски, обвини двајца лекари за смрт на 49 лица од април месец годинава , …

Папата згреши

20-09-2006

Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави дека Папата Бенедикт 16 згрешил, затоа што ги поврзал исламот и насилството, оправдувајќи ги острите …

Месиќ заѕвони на Вол Стрит

19-09-2006

-На тоа не се надевав, тоа сум го видел само на филм, а денеска бев во главната улога, изјавил хрватскиот …

Мистерија за бродот “Хера”?

19-09-2006

И по две години од потонувањето на бугарскиот брод “Хераè Турција не се согласува да се извадат остатоците од пловилото …

Прванов фаворит

19-09-2006

Во Бугарија вчера и официјално почна кампањата за претседателските избори закажани за 22 октомври, на кои ќе се натпреваруваат седум …