Албанија дава се за влез во НАТО

24-10-2006

Албанија е подготвена да ги преземе потребните реформи или да плати која било цена за да го заслужи полноправното членство …

Прванов води во првиот круг

23-10-2006

Претендентот за вториот претседателски мандат Георги Прванов и лидерот на Атака Волен Сидеров ќе ја продолжат битката за кабинетот на …

Ќе се гради втор реактор

23-10-2006

Словенија планира да изгради втор реактор во нуклеарната централа Кршко, што би бил пуштен во употреба до 2017 година, соопшти …

Биоградската прашума – рекордер

22-10-2006

Биоградската прашума, покрај истоименото езеро во околината на Колашин, оваа туристичка сезона постигна рекорд по бројот на гостите кои уживале …

Бугарската влада војува со Софија

22-10-2006

Во Бугарија изби “војна” меѓу Владата и Градот Софија. Поводот за ова случување кое го окупира целосно вниманието на јавноста …

Урошевац Претепан Американец

20-10-2006

Претепан Американец Вчера, тројца напаѓачи претепаа американски војник од базата Бондстил на бензинска пумпа кај Урошевац. Војникот задобил полесни повреди, …

Се потсетуваше на 1999 година

20-10-2006

Причината за експлозијата во воените магацини кај Параќин, наверојатно се од техничка природа при складирањето на барутните полнења, изјави генералот …

В недела избори

20-10-2006

Актуелниот бугарски претседател Георги Прванов (49) има големи шанси да ја задржи функцијата на претседателските избори што се одржуваат в …

Словенија ќе градат остров

19-10-2006

Словенија има намера да изгради вештачки остров ,во облик на риба, во Јадранското Море на потегот меѓу Копар и Изола. …

Градот доби градежна дозвола

19-10-2006

Почеток на седумесечните работи за обновување на Сплитската рива, беше проследен со демонстрации. Вредноста на проектот е 80 милиони куни, …

Разузнувач на САД во Неум

19-10-2006

Од завчера во Неум, пристаништето на Босна и Херцеговина, е усидрен амрикански разурнувач, кој во водите на оваа држава ќе …