Свети Стефан изнајмен на 30 години

01-11-2006

Сингапурската компанија “Аман Рисортс” ќе инвестира во туристичкиот комплекс Свети Стефан и Милочер 40 милиони евра и ќе стопанисува со …

Професорката Чиг ослободена

01-11-2006

Судот во Истанбул вчера ја ослободи од обвиненијата пензионираната турска професорка по археологија Муазез Илмие Чиг(92), на која и се …

Одложување на планот за Косово

31-10-2006

Специјалниот пратеник на ОН за преговорите за Косово, Марти Ахтисари треба да го одложи објавувањето на планот за идниот статус …

Мораториум за Бугари и Романци

31-10-2006

Шефот на шпанската дипломатија Мигел Анхел Моратинос изјави дека Мадрид ќе воведе мораториум од две години за слободното движење на …

Главаш во болница

31-10-2006

По петдневниот штрајк со глад, Бранимир Главаш, завчеравечер е префрлен во затворската болница. По барање на управникот, лекарот на затворот …

Возење со вклучени светла

31-10-2006

Од денеска во Бугарија почнува т.н. акција “Светлина”, со која возачите во Бугарија ќе мора да возат со вклучени светла …

Косово најмногу славеше!

30-10-2006

Новиот Устав на Србија е потврден на референдумот, а за него гласаа 52,31 отсто од регистрираните избирачи, или околу 94.000 …

Прванов убедливо победи

30-10-2006

Актуелниот претседател Георги Прванов доби уште еден мандат. Според Националниот центар за проучување на јавното мислење, Прванов на изборите освоел …

Осомничен и братот на Караџиќ

30-10-2006

Црногорската полиција вчера во Подгорица уапси 16 лица, меѓу кои и братот на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, …

Промени во грчката влада

30-10-2006

Покрај политички иницијативи што планира да ги промовира, грчкиот премиерот Костас Караманлис има намера да изврши и нови промени во …

По Дунав пак плови нафта

30-10-2006

За само околу еден месец откако во бугарскиот дел на Дунав навлезе огромна нафтена дамка, реката одново е загадена. Завчеравечер, …