Косово можеби нема да биде независно

22-09-2006

Косово би можело и да добие и да не добие независност, предвидува германскиот “Франкфуртер алгемајне цајтунгè. “Сигурно е дека конечниот …

Додик не се откажува од референдум

21-09-2006

Премиерот на Република Српска Милорад Додик вчера повтори дека не се откажува од идејата за организирање референдум за независност на …

И Брисел се чуди со Дрновшек и Јанша!

21-09-2006

Поларизацијата меѓу двата словенечки Јанеза-Дрновшек и Јанша, околу “немањето средстваè за функционирање на институцијата претседател на државата, е толку продлабочена …

Конечни изборни резултати

21-09-2006

Републичката избирачка комисија на Црна Гора прексиноќа ги соопшти конечните резултати од парламентарните избори , според кои коалицијата “За европска …

Повредени четворица Срби

20-09-2006

Четворица Срби се повредени во напад со граната извршен прексиноќа во западниот дел на Косово, соопшти локалната полиција. Милорад Павловиќ …

БИХ ја повлекува тужбата против СЦГ?

20-09-2006

Меѓународниот институт од Љубљана за балкански студии “Итимеси во својата најнова анализа објавена вчера оценува дека постои реална можност, БИХ …

Папата згреши

20-09-2006

Словенечкиот претседател Јанез Дрновшек изјави дека Папата Бенедикт 16 згрешил, затоа што ги поврзал исламот и насилството, оправдувајќи ги острите …

Јуришшш – цариникот спие!

20-09-2006

Ноќта меѓу понеделникот и вторникот, од 24 до 02 часот, најпрометниот премин на хрватско-словенечката граница беше слободен за влез во …

Месиќ заѕвони на Вол Стрит

19-09-2006

-На тоа не се надевав, тоа сум го видел само на филм, а денеска бев во главната улога, изјавил хрватскиот …