Добро е и меко неприфаќање!

07-02-2007

Тројката на Европската унија: Штајнмаер, Солана и Рен, вчера попладне во Белград разговараа со највисоките личности на Србија во врска …

Српски графити во Пула

07-02-2007

Во Пула завчераутро осамнаа чудни графити досега незабележани во овој повеќенационален хрватски град. Во месноста Веруделе на еден ѕид со …

Денеска пресудата за Невенка Туѓман

07-02-2007

Вчера, пред Жупанискиот суд во Загреб заврши судењето на Невенка Туѓман, ќерката на покојниот хрватски претседател, која е обвинета дека …

Обвинет ограбил судии?

07-02-2007

Засега непознат крадец упаднал во неколку канцеларии во Врховниот суд на Хрватска од каде украл паричници и мобилни телефони на …

Снег во Анталија

06-02-2007

За првпат по 15 години во турското летувалиште Анталија на Средоземното Море, заврна снег. Дебелината на снежната покривка во Анталија …

ЕУ и НАТО со план ББ

06-02-2007

Специјализираниот италијански билтен за надворешна политика “Ил Велино дипломатико” во најновото издание пишува дека Европската унија и НАТО подготвуваат “план …

Ќе пукне војна за Северно Косово

06-02-2007

Американската Централна информативна агенција ЦИА составила документ во кој пишува дека во наредните два месеци постои можност од “војна со …

Нов танкер напрасви хаос

05-02-2007

Свеченото спуштање во море на танкерот “Донат” во сплитското бродаградилиште се претвори во кошмар за вработените во околните докови. Прво, …

Краен рок 13 февруари!

05-02-2007

Доколку до 13 фавруари Марти Ахтисари не добие одговор на неговиот предлог и не почнат преговорите меѓу Белград и Приштина, …

И пак не знаат каде е Караџиќ!

05-02-2007

Службите за безбедност и разузнавање на Босна и Херцеговина и на Србија тесно соработуваат во напорите за апсење на Радован …