Ќе има големо пазарење!

25-09-2006

Специјалниот пратеник за статусот на Косово, Мати Ахтисари, “веќе во ноември ќе понуди предлог за давање условна независност” на покраината, …

Преговорите за Косово без рок

24-09-2006

Советот за безбедност синоќа на затворена седница расправаше за преговорите за статусот на Косово. По седницата не е дадено соопштение …

Сто илјади динари пензија

24-09-2006

Уметниците од Србија, оние кои ќе ги предложи посебна комисија,според најновата одлука на Владата, ќе имаат право на доживотна национална …

Србите не сакаат преку Ибар

24-09-2006

Претставници на Српскиот национален совет (СНС) од северно Косово се противставија на отворањето на главниот мост на реката Ибар во …

Екскурзијанти краделе во Грција

24-09-2006

Ниту овој септември, како ни многу предходни, не помина без афери во ученичките екскурзии во Црна Гора, пишува подгоричка “Побједаè. …

Монасите бунтовници на суд

22-09-2006

Управата на Света Гора донесе одлука да покрене судска постапка против деветмина монаси-шизматици, со што се очекува да се стави …

За метро 600 милиони евра

22-09-2006

Според проценките на стручњаците, изградбата на метро во Загреб би чинела околу 600 милиони евра. Но, во оваа цена не …

Две сценарија на Коштуница

22-09-2006

Владата на Србија има план да го упаси Горан Хаџиќ, кој заедно со завчера фатениот Марко Лугоња, би биле доволна …

Косово можеби нема да биде независно

22-09-2006

Косово би можело и да добие и да не добие независност, предвидува германскиот “Франкфуртер алгемајне цајтунгè. “Сигурно е дека конечниот …

Додик не се откажува од референдум

21-09-2006

Премиерот на Република Српска Милорад Додик вчера повтори дека не се откажува од идејата за организирање референдум за независност на …

По 200 евра за мртовец!

21-09-2006

Вработените во Итна помош тврдат дека дури половина од 16-те лекарски екипи соработуваат и тргуваат со приватните погребални фирми Засега, …