Најмалку 20 загинати

01-11-2006

Во поплавите и поројните дождови што завчера ја зафатија Југоисточна Турција, живото го изгубиле најмалку 20 лица. Најмногу лица(14) загинаа …

Уапсени двајца функционери

01-11-2006

Косовската полициска служба уапси двајца високи функционери на Собранието на Косово, блиски соработници на поранешниот собраниски претседател Неџат Даци, јавија …

Српски Робин Худ!

01-11-2006

Во Нови Сад се појави Робин Худ. Не е како оној од Шервудската шума, туку се однесувал современо и во …

Свети Стефан изнајмен на 30 години

01-11-2006

Сингапурската компанија “Аман Рисортс” ќе инвестира во туристичкиот комплекс Свети Стефан и Милочер 40 милиони евра и ќе стопанисува со …

Одложување на планот за Косово

31-10-2006

Специјалниот пратеник на ОН за преговорите за Косово, Марти Ахтисари треба да го одложи објавувањето на планот за идниот статус …

Мораториум за Бугари и Романци

31-10-2006

Шефот на шпанската дипломатија Мигел Анхел Моратинос изјави дека Мадрид ќе воведе мораториум од две години за слободното движење на …

Вошкари станаа милионери!

31-10-2006

“Прво постоеше една сметка во Швајцарија што ја потпишаа Фрањо Туѓман, Хрвоје Шарниќ и Гопјко Шушак, кој тогаш беше министер …

Главаш во болница

31-10-2006

По петдневниот штрајк со глад, Бранимир Главаш, завчеравечер е префрлен во затворската болница. По барање на управникот, лекарот на затворот …

Косово најмногу славеше!

30-10-2006

Новиот Устав на Србија е потврден на референдумот, а за него гласаа 52,31 отсто од регистрираните избирачи, или околу 94.000 …

Прванов убедливо победи

30-10-2006

Актуелниот претседател Георги Прванов доби уште еден мандат. Според Националниот центар за проучување на јавното мислење, Прванов на изборите освоел …

Осомничен и братот на Караџиќ

30-10-2006

Црногорската полиција вчера во Подгорица уапси 16 лица, меѓу кои и братот на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, …