Економија

15 септември 2018

Ни требаат 900 евра плата за да имаме средна класа

Иако економската криза е најголемиот загушувач на средната класа, сепак во светски рамки таа е во благ пораст. Во моментов, речиси две милијарди лица на земјината топка уживаат во благодетите на средната класа, за...

14 септември 2018

Трговијата и консумирањето на евтинa брза храна се пречка за здрава исхрана

Генералниот директор на ФАО на работилница во Ватикан повика на јавни политики кои се насочени кон намалување на дебелината и прекумерната тежина.

Глобализираниот систем за храна го отежнува водењето здрав...

Путин: Долгот на САД од 20.000 милијарди долари го прави доларот ризична актива

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави денес дека американскиот долар е ризична актива бидејќи јавниот долг на САД изнесува 20.000 милијарди долари.

„Националниот долг на САД претставува ризик за...

Свесноста кај граѓаните за зачленување во пензиските столбови треба да се зголеми

Свесноста кај граѓаните за правата кои произлегуваат од зачленувањето во пензиските столбови треба да се подигне затоа што инвестирањето во нив значи и повисоки приходи во пензионерските денови.

Дарко Саздов...

Берзи: Две валути зајакнаа

Aкциите на светските берзи синоќа беа во плус, а зајакнаа еврото и доларот.

Германскиот индекс DAKS 30 скокна за 0.5%, францускиот KAK 40 ја зголеми вредноста за 0.3%, а британскиот FTSE падна за 0.3%.

...

Облешевци ја почнаа жетвата на оризот: ГМО ни направи лоша реклама и ни ја урна цената

Земјоделците од атарот на селото Облешево, Кочанско, ги ожнеаа првите снопови ориз од годинашната реколта.

Иако жетвата на „белото злато" во регионот официјално се уште не е почната, оризот од турските сорти...

Ако вие не можете да дојдете во УЈП, тогаш УЈП ќе дојде кај вас

Управата за јавни приходи тврди дека процесот за регистрација на граѓаните како обврзници за персонален данок на доход не е сложен. Директорката Сања Лукаревска објасни дека обврзниците мора лично или преку...

СБ одобри заем од 33,4 милиони долари за развој на социјални услуги и ран детски развој во Македонија

Бордот на извршни директори на Светска банка денеска го одобри заемот во износ од 33,4 милиони долари наменет за натамошен развој на системот за социјална заштита и рано детско образование и грижа во Македонија....

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика во понеделник ќе ја одреди новата малопродажна цена на нафтените деривати.

Според движењето на цената на суровата...

Групација на Светската банка најави поголема поддршка за приватниот сектор во Македонија

Премиерот, Зоран Заев, придружуван од своите соработници, денеска, се сретна со делегација на Меѓународната финансиска групација (ИФЦ), дел од Светска банка, предводена од Вебке Шлумер, регионална директорка за...

Николовски: Со влезот во ЕУ на македонските земјоделци им се отвора пазар од 500 милиони граѓани

Во целодневна работна посета на општина Прилеп денеска престојуваше министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, при што оствари средба со градоначалникот Илија Јованоски.

Како...

Основачот на „Амазон“ донира 2 милијарди долари за сиромашните

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос, објави дека ќе одвои 2 милијарди долари за основање фонд кој ќе помогне да се отворат предучилишни установи во посиромашните населби и да им се помогне на семејствата...

Промовиран проектот за одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој

Подобар увид во распределбата на буџетските средства во соодветните региони и овозможување подобро планирање на финансиите во насока на рамномерен регионален развој, ќе се постигне со проектот за одржлив и...

Објавен јвниот повик за финансирање на нискобуџетни авиокомпании

Министерството за транспорт и врски објави јавен повик за доставување на барања за доделување на  финансиска поддршка на авиокомпании. Финансиската поддршка се однесува за период од 2019-2021 година за...

Турската Централна банка ја подигна каматната стапка

Турската Централна банка значително ја подигна референтната каматна стапка од 17,75 на 24 отсто за да ја намали инфлацијата и да ја поддржи домашната валута, која годинава забележа големи загуби.

Монетарниот...