Економија

6 декември 2018

Тевдовски: Рамниот данок им оди во прилог само на богатите

Рамниот данок не даде ниту еден од очекуваните ефекти. Тој им оди во прилог само на најбогатите, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, на јавната дебата за даночната реформа во Собранието на Република...

Нафтата пак поскапува, нови цени на горивата во Македонија

По серијата намалувања на цената на нафтените деривати, ценовните движења на светските берзи не носат добри вести.

За само 2 дена, цената на суровата...

ФАО: Цените на храната најниски во последните две години

Светските цени на храната во ноември паднаа на најниско ниво во период од повеќе од две години, поттикнати од големиот пад на цените на растителни масла, млечни производи и житарици, објави денеска Организацијата...

„Аудатекс“ на конференција ги запозна осигурителните експерти со модули за проценка на оштетените возила

„Аудатекс“ е компанија од групацијата Солера, која нуди иновативни и економски ефикасни решенија за осигурителни компании, автo сервиси, вешти лица и проценители развиени заедно со најдобрите професионалци од авто-...

Еве што да направите ако работодавачот бара да му го вратите К-15

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15 во износ од минимални 9.610 денари.

...

Издадени и пуштени во оптек нови ковани пари за колекционерски цели

Народната банка на Република Македонија информира дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Вага“, „Скорпија“ и „Стрелец“ од серијата „Хороскопски знаци“.   Кованите пари ги имаат...

Уапсена ќерката на основачот на „Хуавеј“

Ќерката на основачот на кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ – Рен Женгфеи, Менг Ванжу, уапсена е на 1. декември во Канада и се заканува екстрадиција во САД, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Менг, која е...

5 декември 2018

Исповед на бизнисмен: Министер ми ја зeма компанијата на сила (ВИДЕО)

Министер од Владата, со неколку членови од неговото семејство, наводно со оружје му одземале милионски бизнис на лице од Македонија и му се заканиле дека ќе го убијат него и неговото семејство.

Бизнисменот...

СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ: Нема ново нето-задолжување, долгот што го направија нивните криминални политики се намалува

Антинародно раководство на ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години ја задолжуваше државата и ги осиромашуваше граѓаните, е фатено во нова лага, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Лилјана Кузмановска од ВМРО-...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Владата се задолжи со нови 21,1 милион евра

Вчера неспособната власт предводена од Заев, Тевдовски и Анѓушев ги задолжија граѓаните за 21,1 милион евра преку аукција на државни хартии од вредност. Од тие пари, околу половина се нов нето долг на државата,...

(Видео) Стоилковски: Кога поскапува лебот, почнува поскапувањето на сета храна

До 20 проценти поскапува лебот во Република Македонија. По сите проблеми во сите гранки на земјоделството, на ред дојдоа и проблемите со пченицата и со мелничко-пекарската индустрија. А познато правило во...

Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството

Повисоки плати за лекарите специјалисти за 10% од јануари 2019 година и за дополнителни 5 проценти почнувајќи со исплатата на септемвриската плата во 2019 година. Во септември 2019 година ќе бидат покачени платите...

Брендот „Весперо“ ексклузивно во салоните на „Технокооп“

Компанијата „Технокооп“ повеќе од 20 години претставува поим за успешна компанија која опремила и дизајнирала илјадници ентериери со мебел за сечиј вкус. Компанијата, чија специјалност е проектирањето, опремувањето...

Кубанците од утре ќе имаат пристап до мобилен интернет

Жителите на Куба од утре ќе можат да пристапуваат на интернет и преку своите мобилни телефони, објави денеска државната телекомуникациска компанија „Етекса“, означувајќи пресврт во таа земја чија поврзаност на...

Македонија ќе биде домаќин на вториот „Светски конгрес на претприемачи”

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера во име на Владата на Република Македонија со Меѓународниот економски форум „Перспективи” од Дубровник во Загреб, Република Хрватска,...