Економија

7 декември 2018

(Видео) Анѓушев. Над 100 компании оваа година ќе добијат финансиска помош од државата

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во придружба на министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути и градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски, ја посети...

Николовски: Работиме на мерки за позитивни резултати во управувањето со шумскиот фонд

Работиме на мерки за позитивни резултати во управувањето со шумскиот фонд, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Никловски, кој присуствуваше на фестивалот „Форест фест“, кој што се...

УЈП: Преку проекти за рурален развој, парите од даноците ги враќаме кај граѓаните

Управата за Јавни приходи и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот равој, денеска потпишаа Меморандум за соработка со цел за брза размена на податоци помеѓу двете финансиски институции....

ЕУ треба да биде загрижена поради „Хуавеј“, смета европскиот комесар за технологија

Европската унија треба да биде загрижена за „Хуавеј“ и други кинески компании поради ризикот кој тие го претставуваат за индустријата и безбедносна во европскиот блок, изјави денеска европскиот комесар за...

После 30 години се гради нов мост на Пчиња на регионалниот пат Петровец-Свети Николе

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, го означија почетокот на изградба на нов мост на реката Пчиња на регионалниот пат Петровец – Свети Николе.

...

Светска премиера на ŠKODA SCALA – Редефинирање на компактната класа

Со нов карактер, нова технологија и ново име, ŠKODA SCALA целосно го редефинира сегментот на компактен автомобил за чешкиот бренд. Овој хечбек комбинира емотивен дизајн со високо ниво на функционалност, како и...

Анѓушев и Младеновски во посета на новата странска инвестиција Баумер, каде ќе се вработат 350 лица

Вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев и директорот на дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Александар Младеновски, во присуство на  Марсел Фрај – оперативниот извршен директор на...

„Македонски квалитет 2018“: ССК и Иванов ги доделија признанијата

Во присуство на бројни гости, традиционално во рамки на манифестацијата „Македонски Квалитет“, беа прогласени десетте добитници на признанието за 2018 година, кое го доделува Сојузот на стопански комори на...

Ако размислувате за работа во Германија, внимателно прочитајте го ова: Еве како ги третираат странските работници

Работодавците во Германија редовно ги искористуваат странците, кои помалку плаќаат, вработуваат без договор и ги присилуваат да работат прекувремено, а за прекувремената работа не им...

Шапуриќ: Со транспортни и царински олеснувања до поголема економска соработка во регионот

Намалување на сите видови бариери, како што се царинските и транспортните олеснувања, признавање на лиценци и сертификати и олеснување на сите останати процедури ќе придонесе до значително поголема економска...

6 декември 2018

Заев побара од Јункер изземање на македонските компании од анти-дампинг мерките

Претседателот на Владата, Зоран Заев, разговараше телефонски со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива на премиерот...

ВБИФ ѝ одобри на Македонија три инвестициски проекти во износ од 24 милиони евра

Управниот комитет на инструментот Инвестициска рамка за Западен Балкан – ВБИФ (Western Balkas Investment Framework – WBIF), донесе одлука на Република Македонија да ѝ одобри три апликации за инфраструктурни проекти...

(Видео) Фондот за иновации додели грантови од 2,5 милиони евра

Вкупно 2,4 милиони евра ќе чини реализацијата на трите проекти, добитници на кофинансирани грантови за технолошка екстензија од првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој, од кои 1 милион евра се...

АмЧам презентираше универзални деловни принципи како основен предуслов за создавање на безбедна работна средина за жените

Во знак на поддршка на заложбите за подигнување на јавната свест за родовата еднаквост, а во рамките на кампањата “Слушни ја! – 16 дена активизам против родово базираното насилство”, Американската стопанска комора...

Анѓушев за поскапиот леб: Ситуацијата не е алармантна

Владата ја следи состојбата со покачувањето на цената на лебот кај одредени пекари, а засега нема потреба од интервенција на пазарот, тврди вицепремиерот Кочо Анѓушев. Според него, цената на одредени пекарски...