Економија

18 септември 2018

Шапуриќ на бизнис форум: Со интеграциските процеси на земјите во регионот, до зајакнување на регионалната соработка

За да се комплетира визијата за слободна Европа, мора да се гледа и регионално надвор од земјите на ЕУ и да се осврнеме на инфраструктурната интеграција на Источна Европа и Западен Балкан, порача министерот...

Од вчера нови банкноти од 100 и 200 евра

Вчера во Франкфурт беа претставени новите банкноти од европската серија. Откако во минатите години беа пуштени во промет банкноти од 5, 10, 20 и 50 евра, вчера беа претставени банкноти од 100 и 200 евра, кои ќе...

17 септември 2018

Објавен тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија

Денеска на електронскиот систем за јавни набавки објавен е јавниот оглас и тендерската документација за избор на универзален снабдувач со електрична енергија, а на истиот заинтересираните компании ќе може да...

Апелациониот суд го потврди планот за реорганизација на АД ТЕ-ТО

Апелациониот суд го потврди планот за реорганизација, АД ТЕ-ТО во стабилна позиција продолжува со нормално работење, соопшти компанијата.

Како што се вели во соопштението, Апелациониот суд во Скопје го...

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до денар и половина по литар.

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, се врши зголемување на рафинерските и на малопродажните цени на нафтените...

Дигиталната трансформација – централна тема на самитот за бизнис лидери од Југоисточна Европа

Подготовките за седмиот „Самит100“ за бизнис лидери од регионот, што ќе се одржи на 1 и 2 октомври во Белград, се во полн ек. Своето учество на еден од најважните настани во Србија, досега го потврдија Ана Брнабиќ...

„Бе-ем-ве“ повлече околу 140.000 возила од кинескиот пазар

Германскиот произведувач „Бе-ем-ве“ поради фабричка грешка повлече 139,450 автомобили од пазарот во Кина.

Канцеларијата за пазарна контрола и инспекција во Кина соопшти дека автомобилите биле повлечени поради...

САД би можеле да станат најголем произведувач на нафта

Соединетите Американски Држави би можеле да ја вратат титулата најголем светски произведувач на нафта, порано од очекуваното.

Американската Агенција за енергетски информации (ЕИА) соопшти дека САД, според...

16 септември 2018

Брнабиќ: „Фиат“ останува во Србија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека „Фиат“ останува во Србија и по десетгодишниот договор и најави дека следната недела ќе има состанок со менаџментот на компанијата.

Брнабиќ за РТС рекла дека не...

Утре нови цени на горивата – се очекува покачување

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ја одреди новата малопродажна цена на нафтените деривати.

Според движењето на цената на суровата нафта на светските берзи можеме да очекуваме мало покачување на...

За еден месец, Собранието по втор пат ќе се поднови со луксузни автомобили

Откако пред помалку од еден месец Собранието купи две лимузини седан, марка FORD Mondeo Trend, кои чинат 50.000 евра, овојпат Законодавниот дом повторно ќе троши голема сума на пари со истата намена.

...

(Видео) Владата заедно со УНДП и бизнис секторот ќе ја намалува невработеноста

Владата на Република Македонија, со поддршка на УНДП, денеска го собра бизнис секторот на информативна бизнис средба, за да ги слушне нивните потреби за креирање на нови мерки за намалување на невработеноста и...

Ви ја блокираа сметката поради долг – еве што да направите и како да се спасите од извршителите

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами или со помош на адвокат) поднесуваат барање...

15 септември 2018

Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс (ВИДЕО)

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на денешната прес-конференција вицепремиерот...

За што подигаат кредит Македонците, и зошто токму за тоа

Потрошувачките кредити имаат предност пред станбените, што не разликува од европските земји кадешто е обратно. Официјалните податоци на најголемите банки во земјава покажуваат дека ненаменските кредити се побарани...