Економија

16 септември 2018

Брнабиќ: „Фиат“ останува во Србија

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека „Фиат“ останува во Србија и по десетгодишниот договор и најави дека следната недела ќе има состанок со менаџментот на компанијата.

Брнабиќ за РТС рекла дека не...

Утре нови цени на горивата – се очекува покачување

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ја одреди новата малопродажна цена на нафтените деривати.

Според движењето на цената на суровата нафта на светските берзи можеме да очекуваме мало покачување на...

За еден месец, Собранието по втор пат ќе се поднови со луксузни автомобили

Откако пред помалку од еден месец Собранието купи две лимузини седан, марка FORD Mondeo Trend, кои чинат 50.000 евра, овојпат Законодавниот дом повторно ќе троши голема сума на пари со истата намена.

...

(Видео) Владата заедно со УНДП и бизнис секторот ќе ја намалува невработеноста

Владата на Република Македонија, со поддршка на УНДП, денеска го собра бизнис секторот на информативна бизнис средба, за да ги слушне нивните потреби за креирање на нови мерки за намалување на невработеноста и...

Ви ја блокираа сметката поради долг – еве што да направите и како да се спасите од извршителите

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами или со помош на адвокат) поднесуваат барање...

15 септември 2018

Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс (ВИДЕО)

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на денешната прес-конференција вицепремиерот...

За што подигаат кредит Македонците, и зошто токму за тоа

Потрошувачките кредити имаат предност пред станбените, што не разликува од европските земји кадешто е обратно. Официјалните податоци на најголемите банки во земјава покажуваат дека ненаменските кредити се побарани...

Ни требаат 900 евра плата за да имаме средна класа

Иако економската криза е најголемиот загушувач на средната класа, сепак во светски рамки таа е во благ пораст. Во моментов, речиси две милијарди лица на земјината топка уживаат во благодетите на средната класа, за...

14 септември 2018

Трговијата и консумирањето на евтинa брза храна се пречка за здрава исхрана

Генералниот директор на ФАО на работилница во Ватикан повика на јавни политики кои се насочени кон намалување на дебелината и прекумерната тежина.

Глобализираниот систем за храна го отежнува водењето здрав...

Путин: Долгот на САД од 20.000 милијарди долари го прави доларот ризична актива

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави денес дека американскиот долар е ризична актива бидејќи јавниот долг на САД изнесува 20.000 милијарди долари.

„Националниот долг на САД претставува ризик за...

Свесноста кај граѓаните за зачленување во пензиските столбови треба да се зголеми

Свесноста кај граѓаните за правата кои произлегуваат од зачленувањето во пензиските столбови треба да се подигне затоа што инвестирањето во нив значи и повисоки приходи во пензионерските денови.

Дарко Саздов...

Берзи: Две валути зајакнаа

Aкциите на светските берзи синоќа беа во плус, а зајакнаа еврото и доларот.

Германскиот индекс DAKS 30 скокна за 0.5%, францускиот KAK 40 ја зголеми вредноста за 0.3%, а британскиот FTSE падна за 0.3%.

...

Облешевци ја почнаа жетвата на оризот: ГМО ни направи лоша реклама и ни ја урна цената

Земјоделците од атарот на селото Облешево, Кочанско, ги ожнеаа првите снопови ориз од годинашната реколта.

Иако жетвата на „белото злато" во регионот официјално се уште не е почната, оризот од турските сорти...

Ако вие не можете да дојдете во УЈП, тогаш УЈП ќе дојде кај вас

Управата за јавни приходи тврди дека процесот за регистрација на граѓаните како обврзници за персонален данок на доход не е сложен. Директорката Сања Лукаревска објасни дека обврзниците мора лично или преку...

СБ одобри заем од 33,4 милиони долари за развој на социјални услуги и ран детски развој во Македонија

Бордот на извршни директори на Светска банка денеска го одобри заемот во износ од 33,4 милиони долари наменет за натамошен развој на системот за социјална заштита и рано детско образование и грижа во Македонија....