Економија

18 ноември 2018

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во светот, објави Си-ен-би-си.

Тој одговарал на прашања за иднината на компанијата на неодамна...

Самитот на АПЕК заврши со несогласување меѓу САД и Кина

Самотот на земјите од Пацификот и Азија (АПЕК) заврши без официјално соопштение на лидерите, поради несогласување меѓу САД и Кина околу трговијата.

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја, Питер О’Нил, земјата...

Николовски: Со развојни мерки ќе го сопреме падот на бројките во сточарството

Сточарството изминативе години беше запоставено и затоа овој период сме насочени кон креирање на нови мерки и политики за развој на оваа земјоделска гранка, порача на денешната средба со сточарите во Берово,...

(Видео) Арсовски: Буџетот на СДСМ за 2019 е поголем за цели 700 милиони евра од последниот на ВМРО-ДПМНЕ

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова што го прават Заев и Тевдовски е загрижувачко. За својот...

(Видео) Костадинов: Новото праведно оданочување ќе обезбеди дополнителни средства за извлекување од сиромаштија

Со предлог Буџетот за 2019 година, изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедуваме повеќе пари за граѓаните, социјална праведност, поголеми плати, поголем раст на економијата и подобра живејачка за сите...

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ПРОМЕНА: Килограм веќе нема да се мери со тег

На историско гласање, нациите во петокот едногласно ја одобрија револуционерната реконструкција на меѓународниот систем на мерења, кој ја поткрепува глобалната трговија и другите витални човечки напори,...

Граѓаните добија увид во Буџетот преку веб-платформа

Буџетот на Република Македонија станува уште подостапен до граѓаните преку веб-платформата изработена од победниците на „ФинХакатонот“. Како што беше истакнато денеска на прес-конференција во Министерството за...

Нема веќе чекање на црвено: Технологија која ја сакаме во секој автомобил

Jaguar Land Rover развива технологија која, поврзувајќи се со транспортната инфраструктура, како што се семафорите, на возачите ќе им советува брзина на движење со која секогаш ќе може да фатат зелено светло....

17 ноември 2018

Царовска: Рекордни 1,1 милијарда денари за новиот план за вработување во 2019 година

Министерстката за труд и социјална политика, Мила Царовска, го презентира Оперативниот план за активни мерки и програми за вработување.

„Идната година посебен акцент ќе се стави на доедукација,...

(Видео) Aнѓушев: 37% повеќе средства наменети за економијата, 2019 е економска година

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во присуство на поголемиот дел на министри од економските ресори презентираше дел од буџетските ставки кои се однесуваат на економски развој на Република...

16 ноември 2018

Заев на средба со мисијата на ММФ: 2019. се очекува да биде година за раст на економијата

Премиерот Зоран Заев се сретна со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд во Македонија, Џесмин Рахман којашто предводеше делегација на ММФ како дел од редовните годишни консултации што ММФ ги...

Утре се отвора нов трговски центар LISA во Ново Лисиче

Од 17-ти Ноември официјално започнува со работа новиот трговски центар Лиса во населбата Ново Лисиче, општина Аеродром, на површина од 4200м2.

Lisa центарот претставува модерен концепт кој ги задоволува сите...

МЗШВ: Откупени 20.000 тони индустриско јаболко за само еден месец

Со цел производителите на јаболка да имаат рентабилно производство, Владата воведе нова интервентна субвенција за производителите на јаболка. Конкретно, производителите на јаболка кои го предаваат своето...

Граѓаните да внимаваат при нарачување на Фејсбук – предупредуваат од пазарниот инспекторат

Државен пазарен инспекторат на Република Македонија се стреми да ги следи трендовите, па така благодарение на соработката со Проектот на УСАИД за модернизација на инспекциските служби се одржа обука на тема...

Пак ќе поефтинат горивата?!

И покрај благиот раст на цените во последните 3 дена, нафтата и натаму е на ниво кое ни гарантира ново намалување на цените, идниот понеделник, на 26 ноември кога регулаторот ќе ја...