Модниот бренд Зара, во сопственост на шпански Индитекс, не доби дозвола да ја прошири француската продавница поради загриженоста за одржливоста и наводната експлоатација на кинеското малцинство муслимански Ујгури, соопштија во вторник локалните власти во Бордо.

Inditex во соопштението испратено по е-пошта рече дека Zara France ќе поднесе жалба на одлуката.

„Компанијата изразува изненадување од очигледната мотивација зад оваа одлука, која беше објавена во јавноста и не се заснова на никаква судска пресуда“, рекоа одговарајќи на барањето на Ројтерс за коментар.

Портпаролката на градското собрание на Бордо рече дека одлуката да се одбие барањето на Зара за речиси двојно проширување на продавницата во центарот на градот во понеделникот ја донела локалната управа.

Таа се повика на истрага за тоа дали Inditex, заедно со уште три модни трговци на мало, користеле ујгурска принудна работа во кинескиот регион Ксинџијанг. Одделот, исто така, изрази загриженост за влијанието на брзата мода врз животната средина.

Градот Бордо го води Зелената партија од 2020 година по повеќе од 70 години конзервативно владеење.