Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за новите цени на горивата.

СпореД последната одлука на РКЕ, за половина денар поскапеа бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство. Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и дизел горивото останаа непроменети.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 0,742 ден/кг и сега ќе изнесува 40,175 ден/кг.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 80,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 69,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 40,175 (денари/килограм)