Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток

Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Русија, денеска се одржува Источниот економски форум на кој учествуваат илјадници политички и бизнис претставници од 60-ина држави.

На форумот се одржа и средба меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, кој за првпат учествува на овој форум.

Форумот во Владивосток беше воспоставен во 2015 година од страна на претседателот Путин, со цел да се засили економската соработка на Русија со земјите од источна Азија.

Поврзани

Најнови вести

Коментари