Се проценува дека руските богаташи инвестирале речиси две милијарди евра во недвижен имот во Велика Британија во последните неколку години.

Лондон, познат и како омилена дестинација на богатите Руси, врти нов лист под слоганот за транспарентност. Британците конечно воведуваат регистар на сопственост на странски компании. Иако бројни организации кои се борат против корупцијата и се залагаат за транспарентност со години повикуваат на овој чекор, властите успешно замижуваа додека руските пари се испумпуваа во вените на главниот град.

Меѓутоа, војната во Украина ги „охрабри“ конечно да го вратат редот барајќи од странските компании кои поседуваат имот да ги идентификуваат вистинските сопственици во официјалниот регистар. Британската влада објави дека оваа одлука е дел од сузбивањето на руските олигарси и корумпираните елити кои незаконски го перат богатството на Островот.

Оние кои веќе поседуваат имот во ОК ќе имаат шест месеци да го идентификуваат вистинскиот сопственик. Регистарот ќе важи за имотот купен од јануари 1999 година во Англија и Велс и од декември 2014 година во Шкотска. Кој ќе ги игнорира новите правила ќе се соочи со парична казна или затвор (до пет години затвор).

„Транспаренси интернешнал“ го нарече овој чекор „сеизмичка промена“ која „конечно ќе ги истера бенките на отворено“.

Пред да одлучат да воведат санкции за руски банки и поединци во февруари, британската министерка за надворешни работи, која сега се кандидира за премиерската функција, рече дека „во минатото имало проблеми со нелегалните средства во Лондон, што сега го расчистуваме“.

Проблемите со нелегалните средства што ги споменува Лиз Трас се толку големи што британската престолнина, низ која течат руски пари, со љубов се нарекува Лондон Сити и Москва на Темза. Толку многу рубљи се вткаени во локалниот пазар на недвижности, берзата, културниот живот, политичките партии, што системот треба да се урне и да се изгради од нула.

Темелите нема да се чепкаат, но Борис Џонсон вети дека олигарсите во Лондон нема каде да се кријат бидејќи ја креваат завесата за да ги разоткријат криминалците – истите оние кои не ни криеја дека, на пример, ги поседуваат најелитните област во британската метропола, плоштадот Итон, наречен Црвениот плоштад.

Премиерот во заминување и поранешен градоначалник на Лондон претходно не се двоумеше на шега да посочи дека овој град за милијардерите е онаков каков што се шумите на Суматра за орангутаните.

„Ние сме нивното природно живеалиште“, се пофали премиерот, велејќи дека прекуокеанската елита на недвижностите таму гледа како на безбедно засолниште. Од Министерството за економија велат дека треба да знаат кој е сопственик на имотот за да се погрижат да се ослободат од корумпираните елити со сомнително богатство што се кријат зад лажни компании.

Министерството сега и зборува на јавноста како да открило топла вода и покрај тоа што со воведувањето на регистарот на странски сопственици на имот не беше избрзано, а притоа замижуваше дека руските пари преку олигарси се вткаени во европските метрополи. не само на Москва на Темза, која се додворуваше на нивното богатство, особено во време на финансиска криза.

Тамошните медиуми пишуваат дека секоја година околу 100 милијарди фунти руски богаташи пристигнувале илегално во земјата. Тие шпекулираат и дека само во последните неколку години Русите инвестирале речиси две милијарди евра во недвижен имот преку компании кои имаат само поштенски сандачиња.

Базите на податоци за странска сопственост за Англија и Велс, на пример, велат дека само четири од 94.000 имоти чиј регистриран сопственик е странска компанија се наведени како сопственост на руски фирми.

Од друга страна, од 2008 година на руски државјани им се издадени 14.516 визи за инвеститори.

„Златната виза“ на Обединетото Кралство (програма за виза за инвеститори од ниво 1) им нуди престој на оние кои инвестираат најмалку два милиони фунти во Обединетото Кралство. Добитниците на виза потоа можат да аплицираат за постојан престој, а колку брзо ќе го добијат тоа зависи од тоа колку труд вложуваат. Едно време, „Пандора пејперс“ откри повеќе од 700 офшор компании кои имаат британски имоти, од кои пет отсто се во сопственост на руски државјани.