Руската рубља денеска закрепна и зајакна откако падна на еднонеделниот минимум во однос на доларот.

Рубљата, сепак, продолжи да се движи во релативно тесен опсег додека извозниците се подготвуваат да платат даноци на крајот на месецот, објави Ројтерс.

На берзата рубљата во 07:31 часот по Гринич беше посилна за 0,2 отсто во однос на доларот и зајакна од 69,32 (18 јануари) на 68,87.

Аналитичарите на „Велес Капитал“ наведуваат дека рубљата ќе продолжи со „латерално“ движење на топ листите.