Речиси е тешко да се замисли сега, но уште во 2004 година, кога Ferrari Enzo излезе во продажба, опциите за боја за автомобилите на италијанската марка беа ограничени.

Сепак, овој Енцо беше пред своето време на повеќе начини и беше единствениот пример што некогаш ја напуштил фабриката со црна мат боја.

Според RM Sotheby’s, само влијанието на првичниот купувач му дозволило на овој автомобил да ја напушти фабриката во Неро Опако.

Таа привилегија ја добил купувачот кој бил дел од кралското семејство Брунеи, кое е познато по својот посебен вкус кога станува збор за купување суперавтомобили.

Овој Енцо му бил доставен нов на неговиот сопственик во Лондон пред да биде транспортиран во Азија, пишува Јутарњи.хр.

Сепак, неодамна беше вратен во Carrozzeria Zanasi, официјалната продавница за бои за хиперавтомобилите на Ferrari.

Таму, неговиот сопственик наводно потрошил 110.000 евра за пребојување на автомобилот, козметички поправки и замена на предмети како што се лепливи прекинувачи и задното стакло на моторот.

Како и кај другите Enzos, и овој е придвижуван од атмосферски, централно поставен 6.0-литарски V12 кој развива 660 КС (485 kW) и има „redline“ од 8200/мин.

Моќта се испраќа до задните тркала преку автоматизиран рачен менувач „F1“. И покрај тоа што е уникатен и покажува само 5.730 километри на час, се продава преку RM Sotheby’s со барана цена.

Извор: Јутарњи.хр

Фото: RM Sotheby’s