Долгогодишната извршна директорка Викторија Алонсо ненадејно ја напушти компанијата претходно оваа недела.

Викторија Алонсо, долгогодишната претседателка на Марвел за продукција, постпродукција, VFX и анимација, е отпуштена по налог на копретседателот на Дизни, Алан Бергман, вели новиот извештај на Variety.

Извештајот следеше по ненадејното заминување на Алонсо од компанијата, што изненади многумина. Алонсо беше во Дизни од 2006 година и беше позната како еден од највлијателните продуценти на компанијата. Нејзината работа датира од 2008 година, кога го продуцираше Iron Man.

Не е јасно зошто Алонсо е отпуштена, иако проблемите со визуелните ефекти на Марвел се шпекулираа подолго време, а Ant-Man & The Wasp: Quantumania беше последниот проект кој доби негативни критики за VFX. Алонсо наводно не ја очекувала оваа одлука. Се чини дека Кевин Фајџ, кој беше нејзин шеф, не е вклучен во одлуката.

Визуелните ефекти станаа проблем кој се повторува во Марвел, поради бурното темпо што студиото го наметна додека се обидуваше да поддржи повеќе платформи.

Иако Алонсо одигра голема улога во целокупната стратегија на Дизни, не сите веднаш ја обвинија за неволјите на Марвел за VFX.

„Алонсова беше олицетворение на професионалец, а материјалот го чуваше во малиот прст“, изјави за Variety поранешниот режисер на филмовите на Дизни.

Без оглед на причината за ненадејното заминување на Алонсо, Марвел се наоѓа под поголем притисок од кога било пред почетокот на Фаза 5, со уште една дупка за пополнување поради загубата на уште еден долгогодишен ветеран.

Фото: профи