Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ги повика лидерите на земјите-членки на ЕУ да се вклучат во дискусии за користење на конфискуваните средства на руската централна банка, во вредност од 300 милијарди долари, за обнова на Украина, објави Фајненшл тајмс.

Мишел рече дека треба да се утврди начинот на управување со замрзнатите средства на руската централна банка, со цел да се генерира профит што потоа би можел да биде наменет за обнова на Украина, според весникот.

ЕУ блокираше 300 милијарди евра резерви на руската централна банка во ноември минатата година, како дел од воведувањето санкции против Русија поради нападот врз Украина.

Неименуван европски функционер минатата недела изјави денеска за новинарите во Брисел, додавајќи дека се разговара за правни прашања.

„Се разговара за правни опции за конфискација на замрзнатиот имот. Имаме многу прашања овде, ова е сложен процес“, рече тој, пренесе РИА Новости.

Во четвртокот, Европскиот парламент усвои необврзувачка резолуција со која се повикува на користење на рускиот државен имот „за репарации“ на Киев.

Претходно, ЕУ, исто така, постојано изјави дека е подготвена да ги користи замрзнатите руски средства, вклучително и приватните, за обнова на Украина по конфликтот.

Меѓутоа, ЕУ во моментов нема законодавен механизам за таква постапка.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека замрзнувањето на руските средства во Европа е „кражба“, истакнувајќи дека ова не е прва година кога постои овој феномен и дека цел на ЕУ е не само приватните фондови, туку и руските државни средства.