Чарли Мангер, милијардерот потпретседател на Беркшир Хатавеј и десна рака на Ворен Бафет, повика на забрана на криптовалутите.

Во неодамнешниот авторски текст за Wall Street Journal, Мангер ги повика американските власти да ги забранат дигиталните производи, велејќи дека тие се како договори за коцкање кои ги таргетираат ранливите инвеститори.

Ставот на Мангер за криптовалутите се заснова на неколку фактори.

Прво, тој не верува дека тоа се хартии од вредност, валути или стоки и затоа не треба да подлежат на истите прописи како традиционалните финансиски инструменти.

Второ, тој тврди дека криптовалутите се измама што таргетира одредена група на инвеститори. Тој, исто така, тврди дека криптовалутите се регулирани само од „опуштени конкурентски држави“, што ги прави ризична инвестиција за просечниот човек.

Во написот, Мангер го повикува Конгресот да го следи водството на Кина и да го забрани ископувањето и тргувањето со криптовалути. Народна Република Кина го забрани ископувањето и тргувањето со криптовалути во 2021 година поради загриженост за потенцијалните ризици, иако протекционизмот и неможноста да се контролира движењето на средствата е веројатно најзначајниот фактор.

Мангер го гледа ова како неопходен чекор за заштита на обичните инвеститори од ризиците поврзани со криптовалутите. Тој тврди дека американската влада треба да преземе сличен пристап за да ги заштити своите граѓани.

И покрај силните ставови на Мангер за дигиталните валути, малку е веројатно дека американската влада целосно ќе ги забрани во оваа фаза, оценува High Stakes db. Овие фондови станаа неверојатно популарни во последниве години, со зголемен број на инвеститори кои сакаат да инвестираат во нив. Исто така, многу земји сега ја истражуваат употребата на криптовалути на централната банка и блокчејн технологијата во различни индустрии, што сугерира дека трендот кон дигитални средства веројатно нема да се смени наскоро, известува Investor.

Чарли Мангер не е сам во критиките на криптовалутите. Ворен Бафет, неговиот долгогодишен деловен партнер, исто така изрази сомнеж за иднината на дигиталните средства. Во 2018 година, тој славно го опиша биткоинот како „отров за глувци на квадрат“, тврдејќи дека криптовалутите немаат внатрешна вредност и не се продуктивни средства. Други истакнати инвеститори, како што се Рје Далио и Марк Кубан, исто така изразија слични ставови за долгорочниот потенцијал на индустријата.

И покрај скептицизмот на некои инвеститори, пазарот на крипто продолжи да расте во последниве години. Биткоинот, најголемата криптовалута по пазарна капитализација, доживеа скок на историски максимум во ноември 2021 година, поттикнат од зголемениот интерес од институционалните инвеститори и компании. Покрај тоа, се појавија многу други криптовалути кои им нудат на инвеститорите поширок опсег на можности за инвестирање во дигитални средства.

Иако минатата година беше лоша за криптовалутите, тие се опоравуваат од почетокот на годината. Така, од јануари само биткоинот ја зголеми својата вредност за дури 70 отсто.