Поглавјето во историјата на италијанската авијација беше затворено во четвртокот вечерта, кога последниот лет на  авиокомпанијата „Алиталија“ слета во Рим.

Авионот на летот АЗ01586 ја допре пистата на аеродромот Фиумичино во 23 часот и 23 минути по полетувањето доцна навечер од Сардинија.

Летот беше речиси полн, објави агенцијата АНСА, со 180 патници. Така италијанската авиокомпанија престана да постои по 74 години.

Алиталиа е основана во 1947 година и е бренд поврзан со италијанскиот повоен економски подем со децении.

Новата државна авиокомпанија Italia Trasporto Aereo (ИТА) ќе полета в петок.

Алиталија не оствари профит од 2002 година и неколку обиди за спасување не успеаја, вклучително и напорите да се најдат приватни инвеститори, вклучително и разговори со Делта и Луфтханза.

Авиокомпанијата беше приватизирана во 2008 година, но сепак и беше потребна огромна државна помош после тоа.

Во 2017 година, таа банкротираше и беше ставена под специјална администрација.

Ограничувањата на патувањата со авион поврзани со пандемијата на коронавирус во 2020 година ставија крај на компанијата.