Економија

22 април 2018

(Видео) Тозиевски: Земјоделците се уште чекаат исплата од штетите

Земјоделците очекуваат решавање на нивните проблеми, а не манипулации и лаги од страна на СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовскi, обвинуваат од опзициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Земјоделци од Ресен сеуште...

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни сертификати. Ппричината што сега се става во функција, според...

Краставицата конечно со разумна цена, за патлиџанот ќе се почека

Краставицата од вчера конечно ја достигна разумната цена од 50-тина денари од килограм на зелените пазари и во маркетите, инаку сума која речиси секој може да си ја дозволи.

Додека краставицата, претежно од...

21 април 2018

Стоп за извршителите - ПРОТЕСТ НА 1 МАЈ

Иницијативата „Стоп за извршителите" најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата, бараат итно одблокирање на сметките, како и ревизија на работата на...

(Видео) Ѓорѓиевски: ЕЛЕМ плаќа 197 денари за услуга која порано била плаќана 120 денари

Раководството на АД ЕЛЕМ склучи договор за ангажирање на работници за потребите на РЕК Битола по пат на непосредна спогодба со фирмата СВ-Инвест, во висина од 21 милион и 240 илјади денари, фирма чиј сопственик...

Има нови прописи за добивање кредит од банка. Погледнете кои се

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за кредитно биро чија цел е воведување извештај за кредитната способност на кредитобарателите. Во согласност со Законот за кредитно биро, истакнуваат од...

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по...

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на македонската делегација во Вашингтон. Како што истакна министерот за финансии...

20 април 2018

ЕЛЕМ - Мицкоски предупреди на нов криминал (ВИДЕО)

На повидок уште еден скандал во низата кои го тресат ЕЛЕМ изминативе денови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во Алфа Телевизија обвини дека раководството во РЕК Битола ангажирало фирма...

СДСМ: Наместо да измислуваат лаги, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да кажат за нивното раководење со АД ЕЛЕМ

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со одговорното, транспарентно и домаќинско работење на Владата предводена од СДСМ и државните и јавни институции и претпријатија и затоа секојдневно измислува лажни вести, порачаа од...

Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската комора на Македонија,...

Во Скопје се одржа промоција на новите SUV модели на Опел

На свечена промоција во Сити Хол во Скопје претставени беа новите SUV модели на Опел: Crossland X, Mokka X и Grandland X.

Модерните кросовери беа преставени од автомобилските новинари: Крумислав Барзов,...

Можност за работа во странство: Нудат 30.000 евра плата и плаќаат сместување

Аеродромот Фрапорт во Германија бара работници. Нудат годишна плата помеѓу 25.000 и 30.000 евра. Работниците би требало да располагаат со основно знаење на германскиот и англискиот...

(Видео) „Кожувчанка“ на теренот со „Реал Мадрид“ на кампот во Скопје

Кампот на Реал Мадрид во Скопје ќе се одржи од 11-15 јуни, а „Кожувчанка“ ќе биде присутна за цело време на теренот.

https://makfax.com.mk/wp-content/uploads/2018/04/...

Ексклузивна понуда на Тоyo Tires во Сити мол – „плати 3, добиј 4 гуми“

Јапонскиот бренд на гуми „Toyo Tires“ во Сити Мол на локацијата пред кафулето „Плеј кафе“ во периодот од 19. до 22. април ќе ја презентира понудата „Плати 3, добиј 4 гуми“.

Во понудата е вклучена и бесплатна...