Економија

18 октомври 2018

Бектеши: Заштитата на интелектуалната сопственост е основа за повеќе странски инвестиции

Иновативноста и креативноста имаат позитивно влијание во секојдневниот живот, а заштитата на интелектуалната сопственост е основен елемент за успешно функционирање на единствениот европски пазар, истакна министерот...

(Видео) Николовски: Ќе се изберат нови 12 локации за окрупнување на земјоделското земјиште

Европската унија, ФАО и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство работат заеднички на започнување на првиот циклус на посложени интегрирани проекти за консолидација на земјоделско земјиште на...

17 октомври 2018

Фурнаџиски со сусам – нов леб од „Жито Лукс“

Фурнаџиски со сусам е новиот леб од „Жито Лукс“ којшто веќе е во продажба. Новиот вкус е приготвен според традиционален рецепт, произведен е од пченично брашно и малтозно јачменово брашно.

Комбинацијата на...

(Видео) На Денот на европската статистика, премиерот Заев ја потпиша Декларацијата за посветеност кон доверба во официјалната статистика

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска присуствуваше и се обрати на настан во организација на Државниот Завод за статистика посветен на Денот на европската статистика на кој Република Македонија формално им...

(Видео) Пропадна и втората шанса за финансиска поддршка на авиокомпании, Сугарески вели дека ќе има евтини летови

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески во Владата одржа прес-конференција, на која информираше за јавниот повик за финансиска поддршка на авио компании. Тој објаснувајќи ги резултатите од јавниот повик,...

Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

Вработувањето може да ги извади лицата од сиромаштијата и да им овозможи достоинствен живот и целосно да ги вклучи во општеството, истакна министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска на...

Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

Полска потпиша договор со САД за испорака на течен природен гас во период од 20 години, пренесе  руската новинска агенција „ТАСС“.

Информацијата ја соопшти компанијата Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo...

50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

Експерти и професори од САД и Европа со меѓународно искуство во областа на иновациите, претприемништво, развој на нови бизниси, маркетинг, продажба и пласирање на производи ја водат дводневната работилница која се...

Oсмани: Ги утврдуваме инвестициските приоритети

Заменик претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, Бујар Османи, во улога на НИПАК координатор на странската помош во земјата, претседаваше со подготвителниот состанок на Националниот Инвестициски...

МИОА и „Хуавеи“ ги испраќаат најдобрите пет ИКТ-студенти на студиска посета во Кина

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, главниот извршен директор на „Хуавеи“ во Македонија – Марин Тинчев и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија – Jин Лисјен...

Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

Петнаесеттиот меѓународен Саем на градежништво, градежни метеријали, енергетика, водовод, алати и градежна механизација „Саем на градежништво 2018“ и 8. Саем на недвижнини и инвестиции – Realexpo 2018 ќе се одржат...

Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

Сите единици на локалната самоуправа од денеска па сè до 17 ноември ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од „Програмата за рурален развој“, поточно за „Мерката 124 Инвестиции во инфраструктура...

Нови 20 милиони евра за изградба на системите за наводнување Лисиче и Јужновардарска долина

Владата на вчерашната седница донесе одлука за пренамена на средства од Програмата за енергетска ефикасност и обновливи енергии, а кои ќе се искористат за финансирање на проекти од областа на наводнување...

Светска банка: Скоро половина од населението во светот живее со помалку од 5,50 долари дневно

Светската банка објави дека речиси половина од светската популација живее со помалку од 5,50 долари на ден.

Во полугодишниот извештај на банката е наведена поширока анализа на сиромаштијата, со цел да се...

(Видео) Заев: Мора да ставиме крај на сиромаштијата која со генерации се пренесува меѓу најранливите семејства

Премиерот Зоран Заев во видео обраќање по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата истакна дека државата мора да стави крај на кругот на сиромаштијата, кој, како што рече, се пренесува од генерација на...