После повеќе часовна потpaга, извлечени се тела на четири жени од коритото на реката Миљацка во Босна. Во нecpeќата нacтрадале, Мерема Балкиќ,…

Колку водителската работа не е лесна, докажува и ситуацијата во која се нашла српската водителка Весна Дамјаниќ.

Таа не…

Во пресрет на утрешните најавени масовни протести на српската опозиција пред српското Собрание, власта со повеќе политички активности се обидува…

Голем грабеж се одигра пред неколку дена на аеродромот во Тирана и во таа прилика полицијата го уби водачот на бандата Адмир Муратај. Оваа група…

Големата грешка на бугарските водачи по почетокот на транзицијата е дека не направиле декомунизација, по начинот на кој Конрад Аденауер изврши…

„Пашка сол“ е новиот хрватски производ внесен во регистарот на заштитена ознака за автентичност и заштитена ознака за географско потекло, соопшти…

Македонска државјанка загина денеска на автопатот А3 кај Окучани во Хрватска кога возилото со германски регистарски ознаки во кое била совозач…

Утрово, во Дубровник започна 8-миот Самит на премиерот на Кина и 16 земји од Централна и Источна Европа, каде што учествува и премиерот Зоран Заев…

Михајло Максимовиќ, макрото кој е во притвор заради организација на елитна проституција во Белград, организирал обука и бизнис кусреви за елитните…

Сите пратеници на владеашката СНС, предводени од шефот на пратеничката група Александар Мартиновиќ, ќе започнат утре штрајк на глад во Собранието…

Во Белград успеа да се одржа Дигиталниот самит на економијата од Западниот Балкан, и се потрудија да ги поканат и ппретставниците на Косово, кои…

Човекот кој беше обвинет за убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак, ја призна вината, објави Словачката државна телевизија РТВС.…

Откако провокативните фотографии се појавиле во јавноста, бил избришан и нејзиниот профил на Инстаграм.

Професорката Берина Фатиќ од…

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон на крајот од месецов ќе организираат конференција во Берлин, на која…

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, најави штрајк со глад поради протестите на опозицијата и како што вели, насилството што го прават…

Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629.000 кутии, односно 12.…