Балкан

7 ноември 2018

Пацоли: Давачките се порака до Србија дека ќе ја плати цената за лошото однесување

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли оцени дека одлуката на косовската влада за воведување на увозни мерки на стока од Србија и Босна и Херцеговина претставуваат примена на...

Спутник: Покајничката Карла дел Понте во книги се правда за се што правела како главна обвинителка

Изјатава на Карла дел Понте дека Косово е прерано признато и дека Харадинај не заслужува да биде премиер, е уште една во низа покајнички изјави, пишува „Спутник“.

Политички аналитичари за „Спутник“ велат дека...

Ципрас и Јеронимос постигнаа условен договор, околу 10 000 свештеници ќе се отстранат од државниот платен список

Грчката влада и Православната црква постигнаа условен договор дека околу 10 000 свештеници и помошен персонал ќе се отстранат од државниот  платен список.

Со тоа се отвора патот до појасна поделба на црквата...

Србија нема да учествува во дијалогот со Косово додека Приштина не ги укине мерките

Одлуката на косовската влада за 10 проценти да го зголеми данокот на сите производи од Србија е опасна и противправна, изјави директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, додавајќи дека со оваа...

6 ноември 2018

Бојко Борисов: Ако почне војна меѓу Русија и НАТО, ќе се бориме на страна на НАТО

"Ако се случи војна, руските ракети се насочени кон Бугарија", изјави премиерот Бојко Борисов пред bTV.

Тој истакна дека на сите средби на НАТО – Русија се наведува како главна закана, заедно со Северна...

Косовската влада воведе такси од 10 отсто на производите од Србија и Босна и Херцеговина

Косовската влада усвои одлука за воведување на такси од 10 отсто за увоз на сите производи кои се произведуваат во Србија и Босна и Херцеговина.

Исклучок од мерката се меѓунардните брендови кои се...

ЕУ бара објаснување од косовската влада за таксите

Европската Унија побара итно разјаснување за, како што наведе, неочекуваната одлуката на косовската влада да воведе до зголемување на таксата од 10 проценти за производи што се увезуваат од Србија и Босна и...

Нова снимка од „лудилото Лидл“ во Србија: Чекаа да се отвори рампата, а потоа стампедо влета во маркетот (ВИДЕО)

Помина скоро еден месец од како „Лидл" се отвори во Србија. Имаше огромни редови, битка околу пилињата и бананите, но и купување на големи количества на шеќер. Но изгледа дека лудницата...

Пронајдени околу 3,4 килограми марихуана во автомобил во Сплип

Полицијата во Сплит во автомобил со загрепски регистерски ознаки пронашла и запленила околу 3,4 килограми марихуана, а поради неовластено производство и пуштање во промет на дрогата против две лица, кои моментално...

АПА: Австрија сепак ќе го поддржи приемот на Косово во Интерпол

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Косово.

Австрија ги поддржува напорите на Косово за влез во Интерпол, изјави австрискиот канцелар за АПА по повод неговата...

Дачиќ: Нема да вложиме протест до Франција поради знамето на Косово во Париз

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да вложи протест против Франција поради истакнувањето на косовската застава на Богородичата црква во Париз, а причина за тоа е...

Помпео и Захариева во Вашингтон разговарале за Западен Балкан

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, и бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, се согласија за време на разговорите во Вашингтон дека е важно да се зајакнат стабилноста, безбедноста...

Колинда грабнала микрофон од новинар: Полудела кога го чула прашањето, па луто одговорила (видео)

Колинда одговарала на прашања за Глобален комакт и причините за нејзиното не присуствуво во Маракеш.

Репортерот Хрвоје Крешиќ ја прашувал претседателката на Хрватска за неодењето во Маракеш каде што треба да...

5 ноември 2018

Во Турција уапсени 24 лица поради сомневање дека ја финансирале Исламска држава

Турската полиција уапсила 24 лица поради сомневање дека ја финансирале Терористичката група Исламска држава. Осомничените се уапсени во градот Дијарбакир, во јужна Турција, како и во 10 други провинции поради...

Колинда во битка за микрофон (ВИДЕО)

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ остро ја осуди работата на Министерството за надворешни и европски прашања, бидејќи не ја информирало јавноста за Маракешката декларација за правна миграција и тоа...