Балкан

13 септември 2018

Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчкото радио „Реал фм", уште еднаш го повторува ставот дека Договорот од Преспа без...

Албански екстремисти ја предупредија Приштина да се откаже од размена на територии

Вооружена екстремистичка група, која се претставува како Албанска национална армија (АНА), постави видеоснимка, барајќи од албанските и косовските власти да не „тргуваат“ со териториите.

На Твитер, албанско-...

Грците велат: Што и да изгласате на референдум, нема да помине кај нас

Грчкиот весник „Катимерини", објави три сценарија кои може да се случат во периодот по референдумот.

Сценаријата се предвидени за периодот меѓу октомври и декември 2018, во зависност од исходот и резултатот...

Знамиња на покраината Војводина развеани на протест за Каталонија

На демонстрации во Барселона по повод Националниот ден на Каталонија, покрај бројните каталонски знамиња биле забележани и неколку знамиња на српската покраина Војводина и партијата Лига на социјалдемократите на...

Косовската опозиција со писмо до Могерини: Не поддржуваме корекција на границите

Опозициските партии во косовското собрание упатија до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини писмо во кое се противат на корекцијата на границите.

Во писмото што го испратија...

12 септември 2018

Сите ја исмеваат Колинда

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ дала интервју за австрискиот весник „Клајне цајтунг" (Kleine Zeitung) и откако разговорот го пренесоа хрватските медиуми, социјалните мрежи беа преплавени со...

Србија: 29 луѓе починаа од западнонилска треска

Во Србија годинава се регистрирани 29 смртни случаи од западнонилска треска, а регистрирани се 286 заболени. Само минатата недела починаа четири лица.

Институтот за јавно здравје на Србија објави дека...

Австрија фрустрирана од ЕУ граничните спорови, се истура на Западен Балкан

Австрија е незадоволна од граничните спорови меѓу некои членки на ЕУ, како оној меѓу Хрватска и Словенија, по затоа смета дека земјите од Западниот Балкан своите проблеми со границите треба да решат пред...

Јоксимовиќ: Се надевам дека Хрватска нема да ја блокира Србија

Српската министерка за европска интеграција, Јадранка Јоксимовиќ се надева дека Хрватска нема да ја блокира Србија на европскиот пат.

Како што рече, причина за стравување од такво сценарио е тоа што досега се...

Палмер: САД сакаат да видат сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина посветен на напредок

Србија ќе мора да се помири со Косово до целосна нормализација на односите, изјави американскиот заменик помошник секретар, Метју Палмер во интервју за порталот „EWB“ (Европски Западен Балкан).

„Целосно...

Се преврте шлепер на автопатот Белград-Загреб, сообраќајот во прекин

Сообраќајната несреќа се случи околу 11 часот, кога на автопатот Белград-Загреб се преврте шлепер во близина на наплатната рампа Шид. Според неофицијални информации, сообраќајот кон хрватскиот главен град беше...

(Видео) Аеродромот во Белград и натаму затворен, патниците со часови заглавени

Белградскиот аеродром кој веќе со часови е затворен за слетување и полетување на авиони, се наоѓа во хаотична состојба пишуваат српските медиуми. Патниците на аеродромот со часови чекаат да се качат на своите...

Tатко и синови фатени во плантажа со марихуана во БиХ

Окружниот јавен обвинител на Бања Лука побара притвор на татко и синови осомничени за нелегално производство на марихуана уапсени во кампањата „Хед“.

Притвор беше побаран за Недељко (55), Младен (30) и Владан...

Хан во ноември ќе пристигне во Приштина, најави косовскиот премиер

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан ќе престојува во Приштина во ноември.

Посетата на Хан е со цел да го придвижи вториот дел од реформскиот план на Европската Унија за...

Германија донираше на Армијата на Црна Гора оклопни возила во вредност од 2,2 милиони евра

Во Црна Гора пристигнаа шест лесни оклопни возила, донирани од германското Министерството за одбрана на Црногорската армија.

Возилата утрово во касарната „Милован Сарановиќ” во Даниловград ги обиколија...