Балкан

16 ноември 2018

Борисов во Солун: „Македонија во НАТО за доброто на Бугарија и Грција“

Колку побргу ја видиме Македонија во Европската Унија и во НАТО, толку подобро и за Бугарија и за Грција, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов во неговиот говор на третиот самит во Солун, за перспективата и...

„Ве љуби дедо Ратко“ – хашкиот осуденик се јави во живо во утринска емисија во Србија

Хашкиот обвинет Ратко Младиќ се вклучи телефонски во утринска емисија на белградска телевизија.

Поранешниот генерал на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој во Хаг е осуден за геноцид во Сребреница...

Седум бомби од Втората светска војна пронајдени при градежни работи во Грција

Во предградие на Атина денеска беа откриени седум бомби од Втората светска војна, кои биле успешно отстранети и уништени од страна на тим за експлозиви од грчката армија.

Според агенцијата АНА, за време на...

Хрватската дијаспора лани во родната земја испратила над милијарда евра

Во Хрватска минатата 2017 година пристигнале 1,07 милијарди евра од странски дознаки, додека 248 милиони евра биле испратени од Хрватска во други земји, се наведува во извештајот на Европскиот завод за статистика...

Армијата на Црна Гора повторно ќе има регрути

Армијата на Црна Гора, најмладиот член на НАТО, немаше класични регрути од 2006 година, воениот рок е укинат, а концептот на одбраната се заснова на професионални формaции во согласност со потребите и економските...

Косовските полицајци имаат ново работно време што трае 12 часа

На припадниците на косовската полиција им е продолжено работното време од досегашните осум на дванаесет часа, пренесе порталот „Коссев“, повикувајќи се на косовските медиуми.

Од полицијата за медиумите во...

15 ноември 2018

Во Грција во моментов азил бараат 74 илјади лица

Грчките власти соопштија дека во земјата во моментов живеат околу 74.000 баратели на азил и дека се во тек активностите за проширување на сместувачките капацитети и подобрување на условите на островите во камповите...

Шокантно видео: Хрватските полицајци брутално ги претепуваат мигрантите

Британски „Гардијан" објави снимка на која се слушаат гласови на мигранти кои тврдат дека ги претепале хрватски полицајци при обид да преминат од Босна и Херцеговина во Хрватска.

...

Повторно се тресеше грчкиот остров Закинтос

Два земјотреси, со интензитет од 4,6 и 4,2 степени по Рихтер денеска се регистрирани во Јонското море, јужно од грчкиот остров Закинтос.

Првиот потрес бил регистриран нешто по 11 часот, а вториот неколку...

Запознајте ја најжешката политичарка на Балканот (ФОТО)

Атрактивната пејачка Антонија Шола неодамна член на партијата Снага и влезе во политиката. Медиумите во Хрватска и во регионот веднаш ја опишаа како „најсекси политичарка на сите...

Хрватска: Тодориќ може истражниот затвор да го замени со гаранција од милион евра

Судот во Загреб донесе одлука дека поранешниот сопственик на „Агрокор“ Ивица Тодориќ може истражниот затвор да го замени со гаранција од еден милион евра (7,5 милиони куни).

,,Судскиот совет ја преиначи...

Белоглавиот мршојадец што беше пуштен во Хрватска, убиен во Црна Гора

Центарот за рехабилитација на белоглавите мршојадци на Црес објави тажна вест.

Поточно, во објавата на „Фејсбук“ се вели дека белоглавиот мршојадец Перун, кој беше пуштен од Центарот на слобода пред помалку...

14 ноември 2018

За една недела увозот од Србија и БиХ во Косово намален за 50 отсто

Директорот на косовската царина Бахри Бериша изјави дека увозот од Србија и Босна и Херцеговина се намалил за 50 отсто, на седум дена по воведувањето на данок од 10 отсто на производите од овие две земји.

„...

(Видео) „Гардијан“: Хрватската полиција ги тепа барателите на азил

Британски „Гардијан“ објави снимка на која тврди дека се прикажани барателите на азил во Хрватска, и на која се гледало дека хравтската полиција ги тепа азилантите.

„Баратели на азил од Алжир, Сирија и...

Партијата на Ердоган бара на осомничените за убиство на Кашоги да им се суди во  Турција

Омер Челик, портпарол на турската Партија за правда и развој на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, денеска предложи на осомничените за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги да им се суди во Турција...