Балкан

11 ноември 2018

Храбар избор или моден гаф? Колинда во Париз носеше штикли со леопард принт

По повод одбележувањето на 100 годишнината од крајот на првата светска војна францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит ги дочекаа шефовите на државите и владите на многу земји, меѓу кои освен...

Мигранти украле комбе, бегајќи од црногорската полиција предизвикале сообраќајна несреќа

Повеќе мигранти беа повредени откако украле комбе со кое се обиделе да избегаат од црногорската полиција, но бегајќи од полицијата поради големата брзина со кое било управувано комбето тоа се превретело на пат во...

10 ноември 2018

Во сообраќајна несреќа во Грција, загина четири годишно дете, 27 се повредени

Четири годишно момче од Ирак загина во сообраќајна несреќа во Грција, откако комбе кое превезувало мигранти се судирло со камион.

Во несреќата која се случи во северниот дел на Грција 27 лица беа повредени,...

Флекенштајн до Србија и Косово: Како во ЕУ, кога не можете да се договорите

Кнут Флекенштајн, германскиот пратеник во Европскиот парламент, вели дека Белград и Приштина „мора да најдат решение меѓусебе” и дека Европската унија „не сака да го увезе овој конфликт”, осврнувајќи се на...

Албанија забрани влез во земјата за пеесетина Грци, ситуацијата тензична

Албанските власти забранија влез во земјата за 52-ца Грци обвинети за „екстремистичко однесување” на погребот на убиениот Грк. А соседните медиуми пишуваат дека ситуацијата меѓу двете земји станува се по тензична...

АП за вежбите во Србија: Покажуваат сила во време на напнатост околу прашањето со Косово

Денеска Србија одржа големи воени вежби по повод 100 години од крајот на Првата светска војна, објави АП, велејќи дека тоа е покажување сила за време на растечките тензии околу проблемот со Косово.

Како што...

Ердоган: Саудиска Арабија доби аудио-снимки за убиството на Кашoги, Ријад да го идентификува убиецот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека официјалните претставници од Саудиска Арабија, САД, Германија, Франција и Велика Британија ги слушаат аудио-снимките за убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој...

Хрватска уапси 72-годишен дилер на дрога

Инспектори од сплитско-далматинската полиција уапсија 72-годишно лице поради трговија со дрога.

Во неговиот дом биле пронајдени 44,2 грама кокаин и дигитална вага за прецизно мерење.

Тој и претходно бил...

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја во Македонија

Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

На пратеничко прашање во...

9 ноември 2018

ФОТО: Се сруши дел од мост во Кавала

Дел од мост се сруши во северниот грчки град Кавали, заробувајќи патнички автомобил и камион кои во тој момент се затекнале на мостот.

Во тој инцидент за среќа немало повредено, но се направил голем метеж...

Апатурај: Се уште не е обезбедна стабилност во Западен Балкан

Заменикот помошник генерален секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај, изјавил дека стабилноста на Западен Балкан се уште не е обезбедена, дека постојат предизвици, како и дека...

(Видео) Србин фатен со 280 килограми марихуана на хрватската граница

Вчера околу 2 часот на граничниот премин Товарник застанало товарно возило со српски регистарски таблички управувано од 25-годишен српски државјанин.

Припадниците на царинската служба и полицијата при...

Британски амбасадор: Некои земји го повлекоа признавањето на Косово

Амбасадорот на Велика Британија во Приштина, Руаири О’Конел изјавил дека за време на разговор со корисници на „Фејсбук“ на Косово дека одделни земји го повлекле признавањето на едностраното прогласување независност...

Косово поставува услови: Нема дијалог со Белград без визна либерализација

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и неговиот заменик Енвер Хоџај навестија можност за прекин на дијалогот со Белград. Тие навеле дека тоа ќе биде направено доколку прашањето за визната либерализација за Косово...

Во Хрватска поднесена првата пријава за ширење на лажни вести

Хрватската полиција ја поднесе својата прва пријава за ширење лажни вести во земајата поврзани со мигрантите во Хрватска.

Пријавата е поднесе против 34-годишен маж кој ширел лажни вести дека бил нападнат од...