Земјотрес со јачина од 5,9 степени урово ги погодил Додеканските острови во Грција и пограничната област во Турција, соопштиле од Европско-медитерански сеизмоилошки центар (ЕМСЦ).

Спрема соопштението епицентарот бил во Егејското море на длабочина од 2 км. пренесува Ројтерс.

Засега нема извештај за евентуални жртви или направена материјална штета.