Потресот ги вознемирил граѓаните.

Подрачјето на Петриње во саботата го погоди силен земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер, јавила Хрватската сеизмолошка служба.

Интензитетот во епицентарот бил 5. степени спрема ЕМС скалата, а земјотресот се почуствувал во околината на Петриње, Сисак и Глина.

Жителите од целото подрачје на Бание повтроно биле вознемирени од опасниот потрес.

За јачината на земјотресот можеби најдобро сведочат снимки од надзорните камери поделени на социјалните мрежи. Во еден момент се гледа како камерата силно се тресе а тресењето го следи морбиден татнеж.